Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

Sposoby uwierzytelniania

Tym, co różni sposoby dostępu do usługi (z punktu widzenia użytkownika), jest implementacja mechanizmów uwierzytelniania. Praktyka operatorska pokazuje, iż mechanizmy te można podzielić na trzy kategorie:

  • w warstwie łącza - elementem uwierzytelniającym jest punkt dostępu (AP) - metody te opierają się na standardzie 802.1x;

  • w warstwie sieciowej - elementem uwierzytelniającym jest ruter dostępowy - mechanizm uwierzytelniania wykorzystuje protokół Mobile IP, co pozwala na płynne zmiany sieci dostępowej (np. przechodzenie pomiędzy różnymi hot spotami);

  • w warstwie aplikacji, oparte na SSL. W praktyce uwierzytelnianie jest realizowane przez podanie loginu oraz hasła na stronie startowej. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości automatyzacji: każdorazowo, gdy pojawiamy się w zasięgu nowego hot spota po przekierowaniu na stronę startową, musimy podać login i hasło.
Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

<b>Rys. 5</b> Realizacja roamingu w operatorskich sieciach WLAN

Obecnie dominują rozwiązania oparte na uwierzytelnianiu aplikacyjnym. Pojawiają się już jednak wdrożenia takich mechanizmów, jak EAP-SIM (warstwa łącza) i Mobile IP, umożliwiających integrację heterogenicznych środowisk sieciowych (WLAN, GPRS, UMTS). Warto zauważyć, iż stosowanie mechanizmów w warstwach łącza i sieciowej gwarantuje również zabezpieczanie transmisji (szyfrowanie) odpowiednio na poziomie MAC oraz IP. W zabezpieczaniu publicznych sieci WLAN zaczynają być stosowane także VPN - wówczas bezpieczeństwo transmisji danych jest gwarantowane przez mechanizmy wyższych warstw.

Nadzieje na zwrot kosztów

W Polsce operatorzy komórkowi planują komercyjne świadczenie usług publicznych WLAN w pierwszym kwartale 2004 r. Przed uruchomieniem komercyjnego dostępu do sieci w hot spotach usługi te są świadczone w formie testowej. Z biznesowego punktu widzenia testy są bardzo ważne - na etapie projektowania trudno jest ocenić rzeczywisty stopień zapotrzebowania na usługę. Faza testowa usługi ma zachęcić użytkowników do korzystania i umożliwić badanie charakterystyk ruchu w sieci. Fenomenem publicznych sieci WLAN jest bowiem to, że na całym świecie nie opracowano jeszcze szczegółowego modelu biznesowego, który uzasadniałby inwestowanie w publiczne sieci WLAN.

Mimo to operatorzy rozwijają infrastrukturę WLAN, mając nadzieję na zwrot z inwestycji przy stopniowym wdrażaniu systemów 3G. Oczywiście, skali inwestycji nie można porównywać z nakładami poniesionymi na UMTS - sieci WLAN traktowane są raczej w kategorii systemu komplementarnego.

Polska Telefonia Cyfrowa

Publiczne sieci Wlan kolej na operatorów

<b>Rys. 6</b> Mechanizmy uwierzytelniania w publicznych sieciach WLAN - diagram możliwości

Wśród polskich operatorów największą infrastrukturę publicznej sieci WLAN zbudowała Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era. Do skorzystania z usługi o komercyjnej nazwie Era Hot@spot potrzebny jest laptop lub urządzenie typu PDA wyposażone w kartę sieciową działającą w standardzie WLAN 802.11b. Do chwili obecnej (stan z grudnia 2003 r., Era uruchomiła 60 hot spotów, w takich lokalizacjach, jak hotele, lotniska, centra handlowe itp. Bezpłatne korzystanie z usługi jest możliwe przez 3 miesiące od chwili jej uruchomienia (od 4 listopada 2003 r.).

Istotnym elementem rozwiązania Ery jest platforma autoryzacyjna, odpowiedzialna za identyfikację i uwierzytelnienie użytkownika. Pozwala ona również na określenie zasobów, do których dany użytkownik może mieć dostęp. W ramach platformy autoryzacyjnej wydzielono wirtualny obszar, nazwany strefą usług (pozwalającą na zdobycie informacji o usłudze Era hot@spot, weryfikację poprawności konfiguracji terminalu oraz realizację płatności za usługi).

Użytkownicy korzystający z hot spotów sieci Era mają możliwość indywidualnej konfiguracji zapory sieciowej (możliwe jest blokowanie i otwieranie portów z poziomu strony służącej do logowania do sieci), co pozwala na kontrolę ruchu IP.

Z punktu widzenia operatora usługa Era hot@spot jest traktowana jako "czyste ISP" - użytkownik otrzymuje adres IP (przydzielony przez DHCP) z puli publicznej. W związku z tym w PWLAN sieci Era nie stosuje się żadnych mechanizmów zabezpieczeń na poziomie warstwy WLAN (np. szyfrowania WEP itp.). Jeżeli użytkownikowi zależy na bezpieczeństwie transmisji, to ma do dyspozycji rozwiązanie w warstwie wyższej (np. oparte na VPN).


TOP 200