Publiczne dane dostępne w nowej domenie portalu Gov.pl

Pod koniec września Ministerstwo cyfryzacji uruchomiło nową domenę Dane.gov.pl, która udostępnia osobom indywidualnym, firmom i innym organizacjom część zasobów publicznych danych jakimi dysponują urzędy i instytucje państwowe lub samorządowe.

Obecnie w domenie dane.gov.pl znajduje się 9827 dokumentów ze 120 instytucji. Zasoby mają być systematycznie aktualizowane i rozszerzane, według przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji w tempie ok. 25 nowych dokumentów miesięcznie.

Zbiory można bezpłatnie pobrać i wykorzystywać na przykład w aplikacjach. Dane mogą być pobierane zarówno przez indywidualnych obywateli, jak również w celach naukowych lub biznesowych.

Zobacz również:

  • Narzędzia IT za darmo od Ośrodka Przetwarzania Informacji
  • Stały Komitet Rady Ministrów przyjął nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa
Otwarte dane dla aplikacji

„Sprawdzając w aplikacji poziom hałasu, czy zanieczyszczenia powietrza korzystamy właśnie z otwartych danych. Wykorzystywanie otwartych danych to szansa na nowe zastosowania np. w aplikacjach. To również impuls do rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Nasz portal ułatwi to zadanie” mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

„Otwarte dane mogą zwiększać przejrzystość działań państwa i usprawniać pracę urzędników. Mogą też ułatwiać podejmowanie decyzji biznesowych i prowadzenie badań naukowych” - mówi Agata Miazga, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. otwartości danych.

Choć na liście znajduje się 120 instytucji w niektórych przypadkach widnieje przy nich liczba zero udostępnionych zbiorów. Trzeba jednak zauważyć, że są to bardzo różne urzędy i organizacje, od ministerstw do urzędów małych gmin.

Po liczbie udostępnionych zasobów wyraźnie widać, że portal jest w fazie rozwoju i wymaga wprowadzenia jeszcze wielu dokumentów zanim można będzie skupić się na ich aktualizacji.

Pod względem liczby udostępnionych dokumentów rekordzistami są obecnie GUS (80 zbiorów danych) oraz ZUS (73).

Innymi przykładami mogą być UOKiK (45), URE (36) i Urząd Miasta Poznania (25). Ten ostatni zdecydowanie wyprzedził Miasto Stołeczne Warszawa, przy którym widnieje adnotacja o udostępnieniu tylko 6 zbiorów danych.

Niewielką liczbę dokumentów można znaleźć przy takich instytucjach jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych (7), Ministerstwo Zdrowia (3) lub Urząd do Spraw Cudzoziemców (1).

Natomiast najwolniejsza jest publikacja zasobów Centralnego Ośrodka Informatyki (obecnie 0 zbiorów), Instytutu Maszyn Matematycznych (0) oraz Ministerstwa Gospodarki (0).

Jak można przeczytać w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji, portal został stworzony z myślą o:

• obywatelach zainteresowanych działaniami państwa

• firmach, które budują innowacyjne produkty i usługi oparte na danych

• organizacjach pozarządowych, wykorzystujących dane w codziennej pracy

• naukowcach prowadzących badania

• urzędnikach przygotowujących raporty i analizy.

Portal jest dostępny również w angielskiej wersji językowej i nie wymaga rejestracji.

Portal ma być rozwijany i wzbogacany o nowe funkcje. Dlatego też Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało „Hackathon – nowa strona danych”, który odbędzie się 27 i 28 października w Warszawie przy ul. Brackiej 25. Jego celem jest zaprojektowanie nowych funkcji strony WWW, które będą ułatwiały korzystanie z danych znajdujących się na portalu dane.gov.pl. Do wygrania jest ponad 30 tys, zł.

Ministerstwo Cyfryzacji oferuje też ustandaryzowane API dla deweloperów nowych aplikacji, którzy chcą skorzystać z udostępnionych danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200