Psi nos odkryje pirackie płyt CD i DVD

Na zaproszenie Komendy Głównej Policji do Polski przylatują Lucky i Flo, jedyne psy na świecie, które potrafią wywęszyć płyty CD i DVD. W ciągu pięciu miesięcy tego roku w Malezji wykryły prawie dwa miliony pirackich płyt o wartości 3,5 mld USD oraz linie produkcyjne warte 2 mln USD. Dziś (7 listopada) o 12:00 ich umiejętności zostaną zaprezentowane w Zakładzie Kynologii w Sułkowicach CSP Legionowo.

Na oficjalnej stronie Policji znaleźliśmy informację, że w 2004 r. MPAA zainicjowała program mający na celu ustalenie czy możliwe jest wyszkolenie psów do wykrywania zapachu polikarbonatu, ewentualnie innych środków chemicznych używanych do produkcji pirackich płyt. Całkowity koszt to 17 tys. USD. Po ośmiomiesięcznym szkoleniu Lucky i Flo skierowane zostały na lotnisko Stantsed w Wlk. Brytanii gdzie miały przejść praktyczny test wykorzystania nowo nabytych umiejętności. Już pierwsze dni pokazały, że szkolenie zakończyło się sukcesem, bowiem psy bezbłędnie wskazywały przesyłki zawierające płyty DVD, nawet ich niewielkie ilości ukryte w dużych kontenerach. Lucky i Flo odwiedziły już Stany Zjednoczone, Kanadę, Singapur, Filipiny, Dubaj, Malezję, a teraz Polskę.

W sierpniu Lucky i Flo ponownie odwiedziły Stany Zjednoczone i Kanadę. Praktycznie wszystkie najpoważniejsze dzienniki nowojorskie zamieściły informacje o niespotykanych umiejętnościach obu psów, podobnie jak stacje telewizyjne. O ich popularności najlepiej świadczy fakt, że zostały zaproszone do nowojorskiego ratusza, w którym zostały przyjęte przez burmistrza Nowego Jorku Michaela R. Bloomberga. W Nowym Jorku Lucky i Flo wykryły duże ilości pirackich płyt w trzech miejscach handlowych w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Zdolności psów skomentował Prokurator Okręgowy Queens mówiąc, że "najlepszy przyjaciel człowieka stał się najgorszym koszmarem przestępców rozprowadzających pirackie płyty".

Wiemy jak "naucza się" psy szukania narkotyków (niestety przez uzależnienie od nich). Ciekawe, co policjanci zrobili, aby Lucky i Flo odnajdywały pirackie płyty? No i czy oba psy pojawią się na politycznych salonach Warszawy?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200