Przyszłościowa technologia LAN

Administratorzy sieci korporacyjnych staną przed wyborem: ATM czy Gigabit Ethernet.

Administratorzy sieci korporacyjnych staną przed wyborem: ATM czy Gigabit Ethernet.

Obecnie powszechnie stosowane technologie sieciowe wkrótce przeżywać będą zmierzch. Drastycznie wzrasta iliczba użytkowników sieci korporacyjnych. Implementacja technologii intranetowych, przeglądarek internetowych i nowych zaawansowanych aplikacji multimedialnych wymaga znacznego zwiększenia przepustowości sieci komputerowych. Jedna migracja na odpowiednią, szybką technologię LAN nie jest prostym zadaniem. Chociaż jeszcze do niedawna oczywistym rozwiązaniem następującym po Fast Ethernecie wydawał się być ATM, to ostatnie kilka miesięcy nieco zmieniło rozkład sił na rynku technologii sieciowych. Nowym, atrakcyjnym wyborem staje się bowiem Gigabit Ethernet. Istotne znaczenie odgrywa także technologia, opierająca się na przełączaniu w trzeciej warstwie modelu sieciowego OSI.

Kluczem do wyboru odpowiedniego rozwiązania dla danej firmy jest dokładne sprecyzowanie potrzeb oraz dobre zrozumienie zadań najlepiej realizowanych przez poszczególne technologie.

ATM

Większość obserwatorów rynku sieciowego zgodnych jest w tym, że technologię ATM należy zastosować w sieciach LAN, gdy zachodzi potrzeba zapewnia usług realizowanych na określonym poziomie (zapewnienie stałej przepustowości do poprawnej realizacji transmisji); integrowania w jednej sieci głosu, wideo i przesyłania danych, a także zastosowania pojedynczej technologii, która integruje sieci LAN i WAN.

Szacuje się, że zaledwie 30% firm zainteresowanych nową technologią sieciową rzeczywiście potrzebuje ATM-u. Nie należy się więc dziwić, gdy okaże się, że wśród tych firm znajdzie się niewiele, które zaimplementują ATM.

Podstawową zaletą tej technologii jest pełna możliwość obsługi transmisji multimedialnych wymagających przydzielenia stałego pasma transmisji (w jęz. angielskim możliwość realizacji przez sieć komputerową tego typu zapotrzebowania określa się jako zdolność do świadczenia usług QoS - Quality of Service). Niezbędne jest to wszędzie tam, gdzie stosowane są różnego rodzaju aplikacje, z których każda ma określone wymagania co do przepustowości, np. tam gdzie obok obsługi aplikacji finansowych, szczególnie wrażliwych na czas obsługi poszczególnych transakcji, mamy do czynienia także z transmisjami dźwiękowymi, wideokonferencjami itp.

Jedną z pierwotnie wpajanych potencjalnych klientom istotnych zalet ATM-u jest fakt, że technologia ta powinna funkcjonować dokładnie tak samo zarówno w sieciach lokalnych, jak i rozległych. Niestety, realizacja takiego rozwiązania jest dla dużego grona użytkowników jedynie marzeniem, dlatego też jeśli ma to być jeden z najważniejszych czynników decydujących o implementacji ATM-u, to warto poszukać alternatywnej technologii.

Firmy, które przeżywają gwałtowny rozwój sieci korporacyjnej, czasami dają szansę technologii ATM ze względu na to, że oferuje prawie nie ograniczone możliwości skalowania. Obecnie pozwala ona stosować końcówki sieciowe komunikujące się z prędkością 155 Mb/s, a cała sieć szkieletowa może oferować nawet przepustowość 622 Mb/s. Teoretycznie możliwe jest także realizowanie transmisji na poziomie 2,4 Gb/s, co często przekonuje użytkowników do ATM-u, gdyż daje im świadomość, że w razie zapełnienia pasma 622 Mb/s zawsze mogą zawsze, bez zmiany stosowanej technologii sieciowej, udać się do producentów sprzętu sieciowego po przydzielenie większej przepustowości.

Zaletą ATM-u jest także to, że jest on już stabilną i standardową technologią, a realizujące jego założenia urządzenia są ze sobą wzajemnie zgodne i dostarczane na rynek przez wielu producentów.

Jednak z drugiej strony ATM postrzegany jest jako technologia skomplikowana a jego użytkownicy skarżą się, że implementacja i integracja sieci ATM, pracujących na bazie idei komórek, ze standardowymi sieciami pakietowymi nastręcza duże problemy.

Porady dla kupujących

Przy kupowaniu urządzeń do obsługi sieci ATM należy zwrócić uwagę na wiele istotnych cech, w które powinny być wyposażone te produkty.

Przede wszystkim przełączniki ATM powinny oferować przepustowość wewnętrznej magistrali od 2,5 Gb/s do co najmniej 5 Gb/s, a najlepiej 10 Gb/s. Taki przełącznik powinien także umieć obsłużyć różnego rodzaju interfejsy ATM - zarówno 155 Mb/s, jak i 622 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200