Przyszłość zależy od sieci

Technologie sieciowe to obecnie podstawowy element infrastruktury IT w każdej firmie i pewnie dlatego zainteresowanie targami takimi jak Interop nie tylko nie słabnie, ale zdecydowanie rośnie.

Technologie sieciowe to obecnie podstawowy element infrastruktury IT w każdej firmie i pewnie dlatego zainteresowanie targami takimi jak Interop nie tylko nie słabnie, ale zdecydowanie rośnie.

Bezpieczeństwo, wydajność aplikacji, zunifikowane systemy komunikacyjne, szerokopasmowe technologie bezprzewodowe to tematy dominujące podczas kolejnych targów i konferencji Interop Las Vegas 2007 poświęconej technologiom sieciowym. Targi związane z technologiami IT przeżywają kryzys i spadek popularności, Interop jest tu wyjątkiem. Impreza w Las Vegas przyciągnęła 475 wystawców, o 100 więcej firm niż przed rokiem, a liczba uczestników wzrosła o 10%.

Interop jest imprezą dedykowaną technologiom związanym z i ich zastosowaniom w różnej wielkości firmach - od najmniejszych, kilkuosobowych, wykorzystujących kilka komputerów do globalnych korporacji mających ich dziesiątki tysięcy i ogromne . Niezależnie od skali każdy uczestnik może znaleźć interesujące go tematy podczas sesji technicznych, a także wystawców prezentujących odpowiednie produkty.

Nowe funkcje przełączników

Najgorętsze technologie it

Odpowiedzi na pytanie, jakie są najważniejsze technologie wdrożone ostatnio w firmie lub planowane na najbliższy rok (wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników Interop Las Vegas 2007 przez netqos i Network Instruments):

70%wdrożenie lub optymalizacja VoIP
50%optymalizacja łączy WAN
40%upgrade do systemu MPLS

Przedstawiciele Cisco i Nortela podczas dyskusji o przyszłości rozwoju technologii przełącznikowych zwrócili uwagę, że użytkownicy powinni ostrożnie podchodzić do niektórych nowych pomysłów technicznych, takich jak nowy standard PoE Plus, który zwiększa moc zasilania z obecnych 15 do 30 W. Jest to interesująca perspektywa, bo ma m.in. umożliwić zasilanie notebooków lub terminali bezpośrednio z Ethernetu.

Wraz ze wzrostem liczby urządzeń korzystających PoE okazuje się, że pojawiają się problemy z ciepłem generowanym przez okablowanie i zarządzaniem dystrybucją mocy. Sanjeev Gupta, dyrektor z Nortela zauważa jednak, że w najbliższym czasie zapotrzebowanie na PoE Plus będzie niewielkie, bo mało jest urządzeń, które wykorzystują ten standard.

Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli przełącznik z funkcjami PoE ma dostarczyć moc zasilania dla kilkuset podłączonych do niego elementów sieciowych, będzie to wymagało opracowania nowej architektury i zastosowania zaawansowanych rozwiązań do inteligentnego zarządzania poborem mocy.

Innym trendem w rozwoju technologii przełączników jest rosnąca rola oprogramowania, które zaczyna wykraczać daleko poza standardowe narzędzia do konfiguracji urządzeń lub monitorowania aplikacji. Coraz więcej jest programów dla przełączników rdzeniowych lub brzegowych, które udostępniają zaawansowane funkcje kontroli dostępu, inteligentnego wykrywania podłączanych urządzeń, integracji LAN i WLAN, a także akceleracji transmisji i routingu protokołów wysokiego poziomu.

Popularyzacja takiego sprzętu nie będzie szybka, bo trudno oczekiwać, by użytkownicy zaczęli masowo wymieniać przełączniki na nowe. Jak zauważył Sanjeev Gupta, cykl życia tego typu produktów to obecnie 8, 10 lat.

Więcej przepustowościi bezpieczeństwa

Wielu wystawców na Interop prezentowało urządzenia sieciowe przeznaczone specjalnie do skracania opóźnień transmisji, a także zwiększania przepustowości w sieciach i aplikacjach korporacyjnych. Bo wdrożenie aplikacji wykorzystujących transmisję głosu lub wideo w czasie rzeczywistym, a także systemów IM (Instant Messaging), tak aby ich użytkownicy nie odczuwali trudnych do zaakceptowania opóźnień, to wciąż trudne zadanie.

Foundry przedstawiła nowy przełącznik i oprogramowanie, które wg przedstawicieli firmy zapewniają naprawę połączeń w czasie milisekund. BigIron RX32 jest obecnie największym przełącznikiem Ethernet w ofercie firmy, przeznaczonym dla centrów danych lub pracy jako przełącznik rdzeniowy w dużych sieciach LAN. Umożliwia instalację kart z 128 portami 10G Ethernet lub 768 portów Gigabit Ethernet, a więc blisko dwa razy więcej niż konkurencyjne urządzenia Force10, Cisco lub Extreme. Pod tym względem BigIron RX32 ustępuje tylko przełącznikom Woven Systems.

Nortel zaprezentował nowe routery WAN/VoIP wyposażone w akceleratory aplikacji, a Cisco i Force10 nowe przełączniki specjalnie przystosowane do wydajnej obsługi ruchu P2P (peer-to-peer), a nie tylko tradycyjnej transmisji danych w architekturze klient/serwer.

Unifikacja systemów komunikacyjnych

Szerokopasmowe sieci bezprzewodowe były jednym z najczęściej poruszanych i prezentowanych tematów podczas Interop. Ale przedstawiciele wielu producentów, analitycy i uczestnicy konferencji dość zgodnie wyrażali przekonanie, że obecnie jesteśmy dopiero na samym początku rewolucji systemów mobilnej komunikacji.

Wkrótce jednak pojawi się globalna sieć bezprzewodowa, która będzie w stanie dostarczyć informacje o lokalizacji dowolnego użytkownika, najlepszej metodzie nawiązania kontaktu, a później udostępnić niezbędne funkcje pracy grupowej i potrzebne dane niezależnie od tego gdzie są przechowywane - czyli system zunifikowanej komunikacji (Unified Communications). "Zunifikowana komunikacja to przyszłość, a ten kierunek rozwoju technologii jest nieunikniony, bo prowadzi wprost do zwiększenia wydajności pracy" - powiedział John Chambers, Cisco Systems CEO.

Również Microsoft zajmował się promocją idei takich systemów i oczywiście najnowszej wersji oprogramowania OCS 2007 (Office Communications Server), która została rozszerzona o możliwość współpracy z kilkunastoma centralami PBX produkowanymi przez 12 znanych firm.

Lepsze sieci WLAN

Producenci systemów sieci bezprzewodowych zaprezentowali wiele nowych produktów, przede wszystkim oprogramowanie do integracji z sieciami korporacyjnymi i uczynienia z niej integralnego elementu infrastruktury. WLAN ma być podstawą nowych usług sieciowych ułatwiających np. lokalizację fizycznych zasobów infrastruktury, budowę bezprzewodowych systemów VoIP i ich integrację z sieciami komórkowymi.


TOP 200