Przyszłość z laboratorium

Przy obecnym tempie rozwoju technologii może się wydawać, że odpowiedź na pytanie, jak będą wyglądać technologie IT za 10 czy 20 lat, to tylko wróżenie z fusów, ale w rzeczywistości wiele rzeczy można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, obserwując wyniki badań prowadzonych obecnie na uczelniach i w firmowych laboratoriach badawczo-rozwojowych.

Naukowcy z uniwersytetów i laboratoriów badawczych należących do dużych firm IT wciąż pracują nad nowymi wynalazkami i technologiami, które potencjalnie mogą wkrótce wstrząsnąć przemysłem IT i zmienić obecny obraz rynku. A każdy ma nadzieję, że jego idee i pomysły okażą się rewolucyjne. W praktyce, choć większość badań przyczynia się do rozwoju technologii, to tylko nieliczne wynalazki mają szansę na stosunkowo szybką i masową popularyzację. Jednocześnie trudno przewidzieć, które pomysły okażą się rewolucyjne, bo wpływ na to ma wiele czynników pozamerytorycznych, takich jak: dobry marketing, trafna ocena sytuacji rynkowej, subiektywna chęć podjęcia ryzyka finansowego przez inwestorów lub korporacje, a często - po prostu odrobina szczęścia.

Niektóre z nowych technologii są rozwijane od lat i ich wdrożenie wydaje się nieuchronne, choć wciąż nie wiadomo, kiedy znajdą praktyczne zastosowanie. Być może jednak okaże się, że na przykład komputer kwantowy lub optyczny będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż dziś wyobrażają sobie naukowcy.

Idee i technologie rozwijane w laboratoriach badawczych są czasami prezentowane publicznie, z reguły w celach marketingowych. Mogą one wydawać się pomysłami futurystycznymi bez praktycznych szans na zastosowanie, ale wiele z nich może zrewolucjonizować rynek szybciej niż się spodziewamy.

Przyszłość z laboratorium

Zintegrowane interfejsy optyczne wykorzystujące tanie elementy krzemowe mogą spowodować zasadniczą zmianę architektury komputerów i popularyzację złączy światłowodowych o przepustowości 10, 50 lub więcej Gb/s.

Warto zauważyć, że nanotechnologie i systemy kwantowe to chyba najczęściej pojawiające się określenia związane z nowymi technologiami. Mają one posmak tajemniczości i niezwykłości, który przyciąga uwagę, ale w rzeczywistości są dość naturalnym kierunkiem rozwoju, jeśli uwzględnić postępy w miniaturyzacji elementów elektronicznych. Pierwsze z nich wykorzystuje słowo nano, które zyskało popularność przy okazji wprowadzania nowych procesów technologicznych do wytwarzania mikroukładów elektronicznych - proces 45-nanometrowy, 32-nanometrowy itp. Nano jest jednym z przedrostków stosowanych do określania wielkości fizycznych i odpowiada wartości 10-9 (10 do potęgi minus 9). Generalnie, nanotechnologie zajmują się m.in. obiektami o wymiarach liniowych liczonych w nanometrach.

Natomiast technologie kwantowe to próba wykorzystania w systemach komputerowych właściwości jeszcze mniejszych obiektów - atomów, fotonów lub innych cząstek elementarnych, gdzie rządzą prawa fizyki kwantowej. Wymiary pojedynczych atomów to ok. 1 angstrema (czyli 0,1 nanometra).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200