Przyszłość pakietu BackOffice

Microsoft pracuje nad kolejnymi wersjami swoich aplikacji serwerowych.

Microsoft pracuje nad kolejnymi wersjami swoich aplikacji serwerowych.

Microsoft zapowiedział nowe wersje aplikacji wchodzących w skład pakietu BackOffice. Mają być one ściśle związane z usługami katalogowymi Active Directory, które pojawią się w kolejnej wersji systemu Windows NT, oznaczonej numerem 5.0, zapowiadanej na drugą połowę przyszłego roku.

Wśród nowych aplikacji, które będą korzystać z możliwości NT 5.0, znajduje się kolejna wersja serwera Exchange, oznaczona kodową nazwą Platinum (następna wersja po ogłoszonym na tegorocznym Comdexie Exchange Server 5.5), Server 7.0, znany obecnie jako Sphinx, oraz Systems Management Server 3.0, noszący pseudonim Opal.

Platinum będzie korzystało z usług katalogowych Active Directory, które będą łączyć dostępne obecnie oddzielnie katalogi Windows NT oraz serwera Exchange. Produkt ten będzie oferować pełną możliwość pracy za pośrednictwem przeglądarki WWW (dostęp zarówno do poczty elektronicznej, tak jak obecnie, jak też kalendarzy i kontaktów). Program będzie obsługiwać także urządzenia WebTV, umożliwiając im dostęp do skrzynek pocztowych na serwerze, i będzie wyposażony w możliwość zarządzania za pośrednictwem aplikacji Microsoft Management Console. Aplikacja ta ma być standardowym sposobem zarządzania systemem, siecią i aplikacjami w Windows NT 5.0.

Opal ma zawierać usprawnione mechanizmy dystrybucji aplikacji w sieci (m.in. dzięki obsłudze technologii Zero Administration Windows), a także monitorowania pracy sieci, np. śledzenie dystrybucji aplikacji ściąganych za pomocą protokołu HTTP (z serwerów WWW). Choć Opal powinien być dostępny jeszcze przed premierą NT 5.0, to w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem, szczególnie w dziedzinie dystrybucji aplikacji w sieci, stanie się on dopiero po zintegrowaniu z usługami katalogowymi Active Directory.

SQL Server 7.0, dostępny obecnie w wersji beta, pojawi się w sprzedaży w połowie przyszłego roku. Pakiet będzie korzystał z nowych mechanizmów bezpieczeństwa (technologii Kerberos oraz cyfrowych certyfikatów), wbudowanych w NT 5.0. Microsoft zamierza także wprowadzić na rynek specjalną „odchudzoną” wersję Sphinxa, pracującą z Windows 95.


TOP 200