Przyszłość należy do software’u? – czyli handlowcy IT na rynku pracy

Szybki rozwój technologii sprzyja firmom produkującym oprogramowanie „szyte na miarę”. Ze względu na dynamiczne zmiany produkty muszą szybko się adaptować do nowych środowisk IT po stronie odbiorców.

Na rynku jest zapotrzebowanie na sprzedawców z doświadczeniem czysto software’owym lub integracyjnym. Sprzęt, czyli hardware, nie rozwija się tak szybko i dynamicznie, dlatego mniejsze jest zainteresowanie zatrudnianiem osób mających doświadczenie i kompetencje w sprzedaży tego typu produktów.

Rynek rozwiązań IT w Polsce z roku na rok ewoluuje. Obecnie obserwujemy dużą dynamikę zatrudniania osób o profilu handlowym i technicznym z zakresu oprogramowania (software), nastawionych na kontakt z klientami, którzy coraz częściej potrzebują spersonalizowanych rozwiązań, ściśle dostosowanych do swoich wymagań. Prognozy wynikające z badania Antal Global Snapshot* przeprowadzonego w zeszłym roku pokazały, że ponad połowa firm deklarowała, iż w pierwszym kwartale 2013 r. będzie rekrutować nowych pracowników do sprzedaży rozwiązań hardware (70% badanych) i software (63% badanych). Badanie opisujące II i III kwartał bieżącego roku pokazało wyniki nieco niższe.

Sytuacja związana z zatrudnieniem i planowanym zatrudnianiem specjalistów i menedżerów (badanie przeprowadzone w 2012 r.)

Główną przyczyną takiej sytuacji jest duże nasycenie rynku odbiorców infrastruktury, duża konkurencyjność pomiędzy firmami dostarczającymi tego typu rozwiązania do klientów końcowych, a co za tym idzie, mała marżowość tej grupy produktów. Jeśli chodzi zaś o oprogramowanie, to coraz częściej produkty tej klasy są indywidualnie kastomizowane, lub wręcz tworzone od podstaw pod potrzeby klientów. Stąd też większe zapotrzebowanie na mocnych kompetencyjnie i relacyjnie handlowców, którzy z jednej strony znają środowiska IT u klientów, a z drugiej strony mogą wykazać, że rozwiązania oferowane przez ich firmę są konkurencyjne pod względem funkcjonalności wobec innych producentów.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy można zaobserwować coraz więcej sygnałów świadczących o tym, że polska gospodarka zaczyna odbijać po chwilowej recesji, czy też spowolnieniu spowodowanym przez sytuację w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nasza gospodarka jest w stabilnej sytuacji; może o tym świadczyć chociażby duża liczba firm, które działają na arenie międzynarodowej i coraz chętniej otwierają swoje przedstawicielstwa w Polsce, mimo że ich produkty istniały do tej pory w portfolio firm partnerskich na terenie naszego kraju. Modelowym przykładem jest firma COMMVAULT® z Ameryki Północnej, która postanowiła otworzyć swoje biuro w naszym kraju.

 Przyszłość należy do software’u? – czyli handlowcy IT na rynku pracy
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200