Przyszłość internetu to skręcone światło

Naukowcy twierdzą, że dzięki nowej technice przepustowość połączeń internetowych bazujących na światłowodach będzie można w przyszłości zwiększyć nawet 100 razy. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu techniki powodującej, że wiązka światła nie biegnie przez światłowód w linii prostej, ale jest w odpowiedni sposób skręcana.

Odkrycia takiego dokonali naukowcy z RMIT University (Australia). Sięgnęli po znaną od lat – ale jak dotąd nie stosowną jeszcze w światłowodach, a wyłącznie w połączeniach innego typu - technikę tzw. korkociągu. To bardzo ciekawa technika kryjąca się za skrótem OAM (Orbital Angular Momentum, co można przetłumaczyć jako orbitalny moment pędu).

W zaprojektowanym przez naukowców z RMIT University połączeniu wiązka światła przebiega przez światłowód nie po linii prostej, ale spiralnie. Naukowcy twierdzą, że stosując taki spiralny tor transmisji mogli multipleksować sygnały, dlatego udało im się mocno „zagęścić” dane, zwiększając w ten sposób znacznie przepustowość połączenia.

Zobacz również:

  • HPE Aruba Networking poszerza ofertę z obszaru bezpieczeństwa i sieci dla MŚP
  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?

Jak dotąd naukowcy nie ujawnili jednak, jaką dokładnie przepustowość udało im się uzyskać. Można się tylko domyślać, że jest to wartość liczona w Tb/s. Wiadomo natomiast, że było to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych, zminiaturyzowanych nano-detektorów OAM, zdolnych po jednej stronie połączenia skręcać w odpowiedni sposób wiązkę światła, a po drugiej odkodować zawarte w niej dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200