Przyszłość X.500

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy menedżerowie IS będą nagabywani przez producentów oprogramowania systemów poczty elektronicznej sieci lokalnych, którzy obiecywać będą dostarczenie usługi katalogowania X.500 w swoich produktach w I kw. przyszłego roku.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy menedżerowie IS będą nagabywani przez producentów oprogramowania systemów poczty elektronicznej sieci lokalnych, którzy obiecywać będą dostarczenie usługi katalogowania X.500 w swoich produktach w I kw. przyszłego roku.

Microsoft, Novell i Lotus zamierzają dołączyć wsparcie dla X.500 do swoich strategicznych produktów komunikacyjnych budowanych w technologii klient/serwer. Jednakże tylko Lotus zaoferuje prawdziwe katalogi typu X.500.

"Czasami, jak w przypadku Microsoftu, producenci twierdzą, że ich produkty są zgodne z X.500, tzn. że mają one wiele podobnych rozwiązań do X.500" - mówi David Ferris, prezydent Ferris Research, firmy z San Francisco zajmującej się doradztwem.

Oferta Lotusa, Lotus Pages, to pakiet oprogramowania do usług katalogowania typu X.500 dołączany do Lotus Messaging Switch (LMS), opartego na technologii Unisys Corp., działającego na bazie danych SQL firmy Oracle. Cena pakietu wynosić będzie 10-15 tys. USD. W jego skład wejdą Directory Server, serwer Lightweight Directory Access Protocol (LDAP), Synchronizer, Manager oraz Directory Browser.

Serwer LDAP umożliwia dostęp przy użyciu programów wykorzystujących interfejs użytkownika TCP/IP, np. Netscape Navigator. Synchronizer akceptuje usługi katalogowania z LMS Name Directory i przekłada je na dane zgodne z X.500. Menedżer natomiast oferuje użytkownikom interfejs umożliwiający jednoczesne administrowanie: serwerami Directory i LDAP oraz Synchronizerem.

Directory Browser, oparty na windowsowym narzędziu do uzyskiwania informacji, umożliwia użytkownikowi nawigację i "zadawanie pytań" serwerowi. Jednakże klient ten nie będzie wstępnie zintegrowany z Lotus Notes i cc:Mail.

Własne rozwiązania X.500 współpracujące z innymi systemami katalogowania będą oferowane przez Microsoft wraz z systemem Cairo, upgradem do Windows NT, który pojawi się prawdopodobnie w 1997 r.

Także Microsoft Exchange Server, który ma być w sprzedaży w I kw. przyszłego roku, posiadać będzie rozszerzenia w standardzie X.500, umożliwiające integrację z usługami katalogowymi Windows NT.

W tym samym czasie co MS Exchange Server na rynku pojawić się ma produkt firmy Novell dodający usługi typu X.500 do NetWare Directory Services.

"Choć NDS jest serwisem katalogowym to nie jest on zgodny z X.500. Ma o wiele lepsze cechy" - powiedział Eldon Greenwood, dyrektor działu GroupWise.

GroupWise XTD, który będzie można kupić najprawdopodobniej w kwietniu 1996 r., umożliwi użytkownikom dostęp do katalogów typu NDS, z wyłączeniem innych katalogów X.500.

Aby zapełnić lukę między katalogami Novella, Microsoft testuje beta wersję Open Directory Service Interface (ODSI), zaprojektowanego w celu umożliwienia wymiany danych między katalogami NDS i Windows NT. Jeśli się to powiedzie, to technologia ta mogłaby być zastosowana, aby połączyć różnego typu sposoby katalogowania.

ODSI uzyskał już poparcie Novella i Banyan Systems Inc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200