Przyszłość OS/2 Warp

Na zakończonych niedawno targach Comdex w Las Vegas szef oddziału oprogramowania personalnego (Personal Software Products Division) firmy IBM, John W. Thompson poinformował o planach i kierunkach rozwoju systemu operacyjnego OS/2 Warp. IBM zamierza rozwijać ten system operacyjny w 1996 r. i w latach następnych, prowadząc w kierunku "połączonego użytkownika".

Na zakończonych niedawno targach Comdex w Las Vegas szef oddziału oprogramowania personalnego (Personal Software Products Division) firmy IBM, John W. Thompson poinformował o planach i kierunkach rozwoju systemu operacyjnego OS/2 Warp. IBM zamierza rozwijać ten system operacyjny w 1996 r. i w latach następnych, prowadząc w kierunku 'połączonego użytkownika'.

Obecnie w fazie beta testów znajdują się: OS/2 Warp Server, następna wersja OS/2 Warp Client nazywana umownie Merlin, nowa wersja OS/2 Warp oparta na mikrojądrze oraz seria zintegrowanych produktów serwerowych o nazwie roboczej Orzeł (Eagle).

"W miarę przechodzenia do przetwarzania opartego na sieciach, jesteśmy zainteresowani głównie specyficzną kategorią klientów: użytkowników połączonych w sieci" powiedział J. W. Thompson. "Nadal zamierzamy dostarczać im nasz potężny system operacyjny OS/2 Warp, coraz łatwiejszy w instalowaniu i używaniu, zapewniający niezawodne połączenia z ich klientami, dostawcami, partnerami handlowymi i źródłami informacji".

Następna generacja OS/2 Warp

Podstawę planów sieciowych IBM w 1996 r. stanowi OS/2 Warp Client, zwany roboczo Merlin. IBM zamierza znacznie polepszyć jego interfejs użytkowy a w ramach sieciowo-centrycznego przetwarzania, Merlin będzie w stanie dokonywać automatycznie połączeń sieciowych w miarę, jak użytkownik potrzebuje danych z sieci. Merlin będzie także zawierać poprawione możliwości multimedialne w zakresie gier, ułatwione rozpoznawanie sprzętu ("włącz i używaj") oraz będzie miał nowy BonusPack.

Dla użytkowników korporacyjnych Merlin oferuje bezpieczeństwo na poziomie C2 i zwiększoną wydajność we/wy. Zestaw funkcji API pozwoli ma jednoczesne pisanie aplikacji dla Windows 95 i OS/2 Warp. Zintegrowany moduł wykonawczy (run-time) do komunikacji obiektowej OpenDoc pozwoli na używanie elementów OpenDoc i OLE w dokumentach OS/2 Warp.

Nowa wersja OS/2 Warp oparta na mikrojądrze pojawi się w wersji dla procesora PowerPC jeszcze w tym roku, a dla procesorów Intela w 1996 r.

Dla serwerów korzystających z możliwości jakie oferuje OS/2 Warp Server, IBM zamierza dostarczyć całą serię aplikacji o nazwie roboczej Eagle. Będą to m.in. usługi bezpieczeństwa oraz nazewniczo-katalogowe i wersja OS/2 Warp dla maszyn równoległych SMP.


TOP 200