Przyszłość Notes/Domino

IBM/Lotus podał informacje o przyszłości platformy Notes, związanej z opartą na Javie nową generacją narzędzi współdziałania Workplace

W ubiegłym tygodniu firma udostępniła wersję Beta 3 produktu Notes/Domino 7.0, którego kod finalny planuje na trzeci kwartał b.r. Wydanie finalne ma zawierać technologię pozwalająca klientowi Notes na pracę z Workplace Client Technology - strukturą zbudowana w oparciu o Eclipse i Java. Wcześniej Lotus zapowiadał, że złącze programowe do klienta pojawi się w wersji 8. Wersja ta, jak również jej poprzedniczka 7.5, ma integrować klienta Notes bezpośrednio z kodem bazowym Workplace Client Technology.

Lotus udostępnił także rozszerzenia swoich narzędzi deweloperskich, obejmujące wersję beta Workplace Designer - oparte na skryptach narzędzia przeznaczone do tworzenia komponentów aplikacji dla platformy Workplace - w znacznym stopniu w taki sam sposób, w jaki do tworzenia aplikacji opartych na Notes używany jest Domino Designer. Narzędzia te stanowią pomost pomiędzy środowiskami Domino i Workplace.

Kolejnym zapowiedzianym produktem jest Workplace Collaboration Services 2.5. Platforma ta przeznaczona jest do pracy usług współdziałania, obejmujących m.in. pocztę elektroniczną i komunikator. Wersja 2.5, oczekiwana w kwietniu b.r., zawiera nowy mechanizm o nazwie Activity Explorer, który pozwala użytkownikom organizować pocztę elektroniczną i dokumenty w jednym interfejsie i oglądać aktywność w odniesieniu do tych obiektów używając zintegrowanej możliwości prezentacji. Lotus udostepnił także usługę Web Conferencing.

Notes obchodzi właśnie piętnastą rocznice istnienia. Liczba użytkowników Notes/Domino szacowana jest na blisko 120 milionów. Celem firmy jest osiągniecie 200 milionów użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200