Przyszłość Data Center - prognozy Petera Hortensiusa


Pierwsze miesiące 2018 r. za nami. To dobry moment, żeby spojrzeć wstecz i ocenić to, co się wydarzyło, ale też starać się przewidzieć, czego jeszcze należy się spodziewać w tym roku. Podobnie jak w całym 2017 r. mogliśmy obserwować ogromne zmiany w obszarze centrum danych. Lenovo i partnerzy firmy odegrali istotną rolę we wprowadzaniu tych zmian w życie.

Od postępów w sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym po wzrost zainteresowania technologią blockchain i ciągłe dojrzewanie modeli cloud computing - to ekscytujący czas dla centrów danych. Poza interesującymi osiągnięciami technologicznymi, zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa zaczęły wreszcie wykorzystywać możliwości stwarzane przez erę cyfrową. Jednocześnie w coraz większym stopniu biznes polega na technologii centrów danych, w zakresie usprawniania procesów biznesowych i zwiększania produktywności.

W tym roku z pewnością wszystkie te trendy będą kontynuowane, a poza tym pojawi się więcej nowych i innowacyjnych technologii. Nadal będziemy obserwować popularyzację zastosowania sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości, które nie tylko zasadniczo zmienią nasz sposób pracy, ale też będą wymagały innowacji w centrum danych. Co to wszystko oznacza w kategoriach technologii dla centrów danych? Jak w najbliższych miesiącach Lenovo będzie pracować nad przyspieszeniem innowacji i ułatwianiem adopcji nowych technologii?

IoT: Gdy czujniki staną się bardziej wszechobecne, biznes zacznie szukać rozwiązań pozwalających sprostać wyzwaniom danych napływających w czasie rzeczywistym

Wszystko, co jest związane z IoT (Internet of Things), będzie mieć masową skalę. Gartner szacuje, że 8,4 mld podłączonych do internetu "rzeczy" było wykorzystywanych w 2017 r. W tym roku ta liczba z pewnością znacznie wzrośnie. I chociaż ponad 60% tych "rzeczy" jest związanych z aplikacjami konsumenckimi, urządzenia te nadal mają ogromny wpływ na działalność biznesową. Wiele już powiedziano o ogromnych ilościach zgromadzonych danych. Zarządzanie tymi danymi będzie jednym z największych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami w 2018 r. i kolejnych latach. Wyzwanie stanie się jeszcze większe, ponieważ nowe aplikacje, takie jak inteligentna produkcja, inteligentne miasta i autonomiczne samochody, będą wymagać analizowania danych w czasie rzeczywistym.

Nie są to żadne nowości. Wiadomo, że wyzwania związane z danymi są ogromne. Jednak Lenovo pomaga klientom sprostać tym wyzwaniom w nowy i innowacyjny sposób. Firma współpracuje z klientami w celu dostarczania niestandardowych rozwiązań, które usprawniają zbieranie, przenoszenie i przechowywanie danych. Dzięki temu można je analizować w czasie rzeczywistym i stosować do realizacji potrzeb biznesowych. Przykładowo, pracujemy wspólnie z klientami, którzy umieszczają sprzęt serwerowy w swoich urządzeniach produkcyjnych. Nie są to typowe serwery, ponieważ te niestandardowe projekty są definiowane przez specyfikację środowiska i ekstremalnie długą żywotność (10 lat lub więcej). Przy tym serwer musi obsługiwać sprzęt w czasie rzeczywistym.

Cyberbezpieczeństwo: Kara za błędy będzie bardziej surowa niż kiedykolwiek

W miarę jak dane stają się najcenniejszym na świecie towarem, znaczenie bezpieczeństwa staje się bardziej krytyczne niż kiedykolwiek wcześniej. Można się spodziewać, z niemal całkowitą pewnością, że w najbliższych miesiącach pojawią się nowe typy i rodzaje ataków. Jednak bardziej niepokojące jest to, że będziemy nadal mieć do czynienia z powszechnymi zaniedbaniami w obszarze bezpieczeństwa. Koszty nieuwagi w procesach bezpieczeństwa staną się dramatycznie wyższe - nie tylko pod względem odpowiedzialności w następstwie naruszenia danych, ale także pod względem możliwości do obsługi organizacji. W erze cyfrowej nie jest to już wyłączną odpowiedzialnością działu IT. Coraz więcej menedżerów wyższego szczebla spotka się z karą za brak przygotowania.

Dobra wiadomość jest taka, że nowe, zaawansowane inicjatywy technologiczne, takie jak sztuczna inteligencja i blockchain, mogą być prowadzone w taki sposób, żeby bezpieczeństwo stało się centralnym elementem definiującym planowanie i wdrażanie tych projektów. Lenovo aktywnie współpracuje z klientami, aby zapewnić spełnienie wymagań bezpieczeństwa takich projektów i wbudować bezpieczeństwo w rozwiązania, domyślnie, by design.

Sztuczna inteligencja = Rozszerzona inteligencja: Firmy ścigają się, aby dowiedzieć się, jak to zrealizować

Podobnie jak w przypadku IoT, sztuczna inteligencja opiera się na danych. Coraz więcej firm będzie wdrażać pilotażowe projekty lub rozszerzać swoje wdrożenia, które zostały zrealizowane wcześniej. Wszyscy, którzy podejmą wyzwanie, szybko przekonają się, że efektywna infrastruktura do gromadzenia, przenoszenia i przechowywania danych ma fundamentalne znaczenie dla sukcesu projektu sztucznej inteligencji. Ponadto, przedsiębiorstwa chcące wdrożyć inicjatywy sztucznej inteligencji szybko będą musiały rozwiązać problem pozyskania inżynierów specjalizujących się w projektach sztucznej inteligencji. Niestety, nie ma dostatecznie dużo inżynierów z doświadczeniem w tym obszarze, którzy mogą zaspokoić te potrzeby.

W rezultacie Lenovo podejmuje kroki, aby pomóc klientom w rozwiązywaniu problemów z projektami sztucznej inteligencji. Możemy nie tylko zaoferować szeroką gamę zaawansowanych rozwiązań komputerowych i pamięci masowych do obsługi największych implementacji sztucznej inteligencji, ale także jesteśmy zaangażowani w budowanie globalnej społeczności ekspertów, którzy mogą pomóc swoim firmom wykorzystać możliwości stwarzane przez tę technologię. Za pośrednictwem naszych centrów innowacji i laboratoriów sztucznej inteligencji, Lenovo tworzy społeczność - oferując zasoby inżynierom sztucznej inteligencji, aby mogli poznawać nowe rozwiązania oraz łączyć i współpracować z ludźmi mierzącymi się z podobnymi problemami. Wszystko to w celu odkrywania, projektowania i wdrażania inicjatyw sztucznej inteligencji, które przynoszą rzeczywistą wartość ekonomiczną.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.