Przystanek Abilene

Superszybka sieć komputerowa, łącząca kilkadziesiąt wyższych uczelni w USA, zostanie uruchomiona za kilka dni. Stanowi ona część projektu Internet2.

Superszybka sieć komputerowa, łącząca kilkadziesiąt wyższych uczelni w USA, zostanie uruchomiona za kilka dni. Stanowi ona część projektu Internet2.

Sieć Abilene, której budowa rozpoczęła się przed 10 miesiącami, zostanie oficjalnie uruchomiona 24 lutego br. Początkowo obejmie zasięgiem ok. 50 amerykańskich ośrodków badawczych, umożliwiając im przesyłanie danych z szybkością 2,4 Gb/s. Docelowo będzie do niej podłączonych ok. 150 instytucji, a przepustowość ma być zwiększona do 9,6 Gb/s. Abilene to jedna z dwóch głównych sieci szkieletowych projektu Internet2, który ma pomóc w tworzeniu nowych usług i aplikacji sieciowych, niemożliwych do realizowania w dzisiejszym Internecie.

Internetowe laboratorium

Głównym celem projektu Abilene było stworzenie sieci dla ośrodków badawczych w USA, którym już dawno przestał wystarczać zatłoczony Internet. Toteż zwykli użytkownicy nie będą mogli korzystać z Abilene. Dla nich jednak uruchomienie tej sieci także może być dobrą wiadomością. Będzie ona bowiem służyć do testowania nowych usług i aplikacji sieciowych, które, jeśli się sprawdzą, zostaną wykorzystane w Internecie.

W projekcie, poza amerykańskimi uniwersytetami, uczestniczą również firmy teleinformatyczne. Ich wkład oceniany jest na kilka milionów dolarów. Qwest Communications podarował kable światłowodowe o łącznej długości 10 tys. mil, Nortel Networks wyposażenie SONET (Synchronous Optical Network), a Cisco Systems dostarczył routery i przełączniki z serii 12000 GB. W zamian firmy zaangażowane w projekt mogą wykorzystać wiedzę i doświadczenie pracowników najlepszych amerykańskich uczelni przy rozwijaniu technologii, które znajdą zastosowanie w konkretnych produktach.

Wyniki prac nad Abilene, jak zapowiadają przedstawiciele firm, nie będą tajne. "Większość naszych wysiłków będzie polegać na wspieraniu otwartych standardów i technologii. Właśnie tak działają uniwersytety" - zapowiada Stephen Wolff z Cisco Systems. "Wszyscy doskonale wiedzą, że skupianie się na własnych technologiach to ślepa uliczka" - dodaje.

Zagwarantowane usługi

W centrum zainteresowań członków projektu pozostają kwestie bezpieczeństwa. "Przede wszystkim chcemy zmienić sposób patrzenia ludzi na Internet. Chodzi nam o to, żeby budził takie same zaufanie jak sieci telefoniczne" - mówi Bill McFadden, wiceprezes Nortel Networks. W ramach projektu będą prowadzone prace nad ulepszeniem multicastingu IP i stworzeniem rozwiązań pozwalających na świadczenie tzw. gwarantowanych usług (Quality of Service - QoS).

Zaimplementowanie QoS w Internecie, w kształcie jaki ma on obecnie, jest praktycznie niemożliwe, ponieważ dane, zanim dotrą do miejsca przeznaczenia, przepływają przez kilka prywatnych sieci. "Prawdziwe wyzwanie, które stoi przed nami, to stworzenie modelu współpracy dla konkurujących obecnie dostawców usług sieciowych. Tylko w ten sposób będą oni mogli zaoferować klientom usługi typu QoS" - twierdzą przedstawiciele Cisco.

Sieć Abilene ma również dopomóc w dopracowaniu następnej wersji protokołu internetowego - IPv6. Jedną z największych zalet oferowanych przez IPv6 jest wykorzystywanie 128-bitowych adresów (dotychczas 32 bity). Pozwala to na stworzenie większej liczby adresów IP, których pula jest obecnie na wyczerpaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200