Przyspieszenie i przetwarzanie na żądanie IBM

Tom Francese, wiceprezes ds. oprogramowania IBM w regionie EMEA, podczas otwarcia majowego $IBM Software Symposium$ w Monachium potwierdził przed 3 tys. słuchaczy duże zaangażowanie IBM w rozwijanie firmowej strategii "on demand". Przejęcie kanadyjskiej firmy Think Dynamics to kolejny krok w tym kierunku. Ogłoszono także wprowadzenie nowego oprogramowania kupionej przez IBM przed paroma miesiącami firmy Rational Software. I wreszcie - co najważniejsze dla nas - wyczuwalny był spory optymizm Big Blue wobec "emerging markets", w tym polskiego rynku IT, o czym zapewniali regionalni szefowie IBM.

Francese podkreślił, że: "Kluczowe staje się sprostanie wyzwaniom związanym z przyspieszeniem zdarzeń i generowania danych - co dotyka wielu dziedzin naszego życia, nie tylko procesów biznesowych. Przeciętny mieszkaniec Ziemi generuje obecnie powstanie ok. 250 MB danych rocznie. Według IDC codziennie wysyłanych jest 10 mld e-maili - w 2005 r. będzie to 35 mld! Dane związane z przeprowadzanymi transakcjami urosną dziesięciokrotnie między 1999 a 2006 rokiem, a w tym samym okresie ruch danych wzrośnie około 10 tysięcy razy."

Wspomniane "przyspieszenie" pozostaje według IBM głównym wyzwaniem. Partnerstwo, integracja, wirtualizacja, Web services, Linux mają być pomocne w jego podjęciu.

Zobacz również:

  • W technologii ważna jest wolność wyboru
  • YouTube będzie wymagać od twórców oznaczania filmów generowanych przez AI
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Zdaniem Steve'a Millsa, wiceprezesa IBM Software Group, federalizacja heterogenicznych zasobów IT stanie się dominującym modelem, zastępując struktury dotychczas scentralizowane lub decentralizowane.

Przetwarzanie i e-bizens na żądanie -

nowy informatyczny model biznesowy

Opisywane poniżej przejęcie przez IBM firmy Think Dynamics współgra z przyjętą pół roku temu strategią określaną mianem przetwarzanie "na żądanie" (on demand). Gorącym jej zwolennikiem jest Sam Palmisano, dyrektor wykonawczy IBM.

Palmisano twierdzi, że czasy, gdy karierę mogły zrobić autonomiczne produkty sieciowe, nie powiązane z innymi rozwiązaniami, odchodzą do przeszłości. A rynek produktów informatycznych to nie lada kąsek - roczne obroty wynoszą tu już ponad bilion USD. Firmy opracowują więc nowe strategie bazujące na usługach informatycznych "na żądanie". To nowy, zyskujący coraz większą popularność informatyczny model biznesowy.

Obowiązuje tu zasada - wszystkie produkty i usługi muszą być ze sobą ściśle zintegrowane, zgodne i muszą się uzupełniać. Wiele teraz mówi się o takim modelu biznesowym, chociaż niewiele firm wie, jak należy to hasło wdrażać w życie.

Palmisano podkreśla, że dla IBM nie jest to kampania marketingowa, ani tani slogan, ale rzeczywisty cel. Dlatego firma zmienia swoją strategię, rezygnując z niektórych mało zyskownych rozwiązań na rzecz rozwiązań przyszłościowych. Właśnie dlatego IBM wycofuje się powoli z rynku dysków twardych i rozwija oraz inwestuje w inne oddziały.

Dwa razy więcej IBM w Polsce?

Szaf IBM Polska, Grzegorz Tomasiak zapowiedział w majowym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" podwojenie skali działalności firmy w Polsce w najbliższych latach w związku z perspektywą wejścia do Unii Europejskiej. Plany inwestycyjne koncernu w Europie Środkowej (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja - kraje określane przez przedstawicieli IBM jako "magiczny czworokąt" pod względem rozwoju rynku IT) sięgają 100 mln USD.

Za te pieniądze mają być zatrudniani: konsultanci IT i biznesowi, architekci systemów informatycznych, specjaliści ds. usług, w którym to segmencie firma upatruje w ciągu 4 lat znacznego zwiększenia przychodów. Jeszcze w bieżącym roku kadra IBM Polska ma powiększyć się o 100 osób, a do końca 2006 r. w firmie ma pracować dwukrotnie więcej osób niż obecnie.

Podjęte zostaną również działania marketingowo-promocyjne i rozszerzana będzie współpraca z partnerami handlowymi. Te działania mają, według założeń IBM, przynieść w ciągu czterech lat podwojenie przychodów firmy w Polsce.

IBM rozważa także zorganizowanie ośrodka badawczo-rozwojowego - centrum software'owego zajmującego się tworzeniem oprogramowania.

Deklaracje szefa polskiego IBM znajdowały potwierdzenie w rozmowach w Monachium z regionalnymi szefami IBM, którzy niemal entuzjastycznie wypowiadali się o obiecujących perspektywach tzw. wschodzących rynków, w tym segmentu dla małych i średnich firm.

Przejęcie Think Dynamics

IBM przejął kanadyjską firmę Think Dynamics, oferującą oprogramowanie automatycznie rozdzielające zasoby i serwery. Technologie i zespół pracowników Think Dynamics wejdzie w skład IBM Software Group pod marką Tivoli i będzie współpracował z IBM Systems Group, TotalStorage i IBM Global Services.

Oprogramowanie Think Dynamics ma wzmocnić kluczowy element strategii "on-demand" IBM, czyli wspieranie klientów w szybszym odpowiadaniu na zmieniające się potrzeby biznesowe, takie jak nagłe wahania popytu na rynku lub potencjalne awarie systemu. Software ten umożliwia dynamiczne przydzielanie zasobów informatycznych (serwerów, middleware, aplikacji, systemów pamięci masowej i interfejsów sieciowych) do właściwych procesów i w odpowiednim momencie. Ten rodzaj zautomatyzowanego zarządzania systemami uwarunkowanego potrzebami biznesowymi bywa określany jako "orchestrated provisioning" (skoordynowane udostępnianie zasobów) i jest kluczowym elementem strategii IBM e-biznesu "na żądanie".

Technologie opracowane przez Think Dynamics zostaną zintegrowane z podobnymi rozwiązaniami firmy IBM, takimi jak: eServer, eSourcing i On-Demand. Technologie Think Dynamics oparto na otwartych standardach (web services, grid computing i J2EE).

Nowe narzędzia IBM Rational

Po raz pierwszy, odkąd Rational Software stała się częścią IBM, firma zapowiedziała dwa nowe produkty oraz rozszerzenie zintegrowanej platformy projektowania oprogramowania. Nowe produkty pojawią się w czerwcu i są to:

* Rational Rapid Developer - środowisko szybkiego projektowania aplikacji (ARAD - Architected Rapid Application Development) ułatwiające tworzenie skalowalnych aplikacji biznesowych dla przedsiębiorstw, opartych na J2EE (Java 2Enterprise Edition).

* oraz IBM Rational XDE Tester przeznaczony dla testerów i projektantów, oparty na Eclipse i pracujący wewnątrz IBM WebSphere Studio 5.0 oraz Eclipse 2.0, zapewniający szerokie możliwości funkcjonalnego testowania klientów Javy i aplikacji webowych.

IBM rozszerzył również Rational Unified Process - zintegrowaną platformę projektowania - czyniąc ją "konfigurowalną" dla szerszego grona użytkowników. Platforma jest teraz łatwiejsza w dostosowywaniu do potrzeb całej organizacji, ma możliwość konfigurowania różnorodnych projektów w ramach organizacji i personalizowania oglądów dla każdego użytkownika.

W uzupełnieniu tych rozwiązań IBM Rational udostępnił też najnowszą wersję zestawu IBM Rational Suite, zawierającą IBM Rational ClearCase - rozwiązanie do zarządzania konfiguracjami oprogramowania.

IBM Rational zajmuje się głównie wsparciem heterogenicznych środowisk projektowych oprogramowania. Jej rozwiązania obsługują wszystkie główne platformy i technologie, w tym m.in.: Java, J2EE, Linux, Microsoft .Net, C, C++ a także zagnieżdżane systemy operacyjne i języki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200