Przyspieszanie Token Ring

Cisco planuje alternatywę dla sieci High Speed Token Ring.

Cisco planuje alternatywę dla sieci High Speed Token Ring.

Po latach oczekiwania użytkownicy sieci Token Ring mają możliwość rozbudowy posiadanych sieci do analogicznego standardu zapewniającego im większą przepustowość. Mimo że specyfikacja sieci HSTR (High Speed Token Ring) nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona jako standard (ma to nastąpić przed końcem br.), to producenci sprzętu sieciowego już wprowadzają na rynek pierwsze produkty pracujące zgodnie z tą specyfikacją. Obsługę 100-megabitowego Token Ring oferują IBM, Olicom i Madge Networks. Pierwsza z tych firm wprowadziła karty sieciowe HSTR, pracujące z prędkością: 4, 16 i 100 Mb/s (do zachowania pełnej zgodności z Token Ring). Olicom wprowadził zarówno kartę sieciową HSTR, jak i moduły HSTR do własnych przełączników.

Firma Cisco - jeden z największych producentów sprzętu sieciowego - nie poinformowała jednak o planach dotyczących technologii HSTR. Nie oznacza to jednak, że nie zamierza ona wkroczyć na rynek szybkiego Token Ring, prezentuje zaś inną strategię niż pozostali producenci.

Alternatywa

Cisco - zamiast HSTR - proponuje stosowanie technologii Inter-Switch Link (ISL), umożliwiającej tunelowanie ramek Token Ring w ramach sieci Fast Ethernet i Gigabit Ethernet. Ma to znacznie zwiększyć przepustowość Token Ring, osiągając nawet większą szybkość transmisji danych niż w sieciach HSTR. Cisco podpisała już umowę z firmą Znyx, zobowiązując ją do produkcji kart sieciowych do serwerów obsługujących tunelowanie Token Ring za pośrednictwem ISL.

Nowa karta sieciowa ma pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Wejdzie ona w skład rodziny NetBlaster. W I kwartale przyszłego roku Znyx wprowadzi bardziej zaawansowaną kartę wyposażoną w cztery porty. Karty te umożliwią zarówno podłączanie do standardowych przełączników Token Ring, jak i przełączników Ethernet obsługujących technologię ISL.

Dla sieci mieszanych

Rozwiązanie Cisco będzie bardziej przydatne tym klientom, których sieć funkcjonuje zarówno z wykorzystaniem technologii Token Ring, jak i Ethernet, a jednocześnie stacji pracujących w sieci Token Ring jest relatywnie mało. Wtedy bardziej opłacalna jest inwestycja w szybkie urządzenia Ethernet obsługujące ISL niż dedykowany sprzęt HSTR.

Znyx zapowiada, że jej karty sieciowe obsługujące tunelowanie Token Ring będą kosztowały 200-300 USD. Dostępna obecnie karta HSTR 4/16/100 firmy IBM jest droższa i kosztuje 325 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200