Przymiarki do następcy Visty

W trakcie prezentacji Eric Traut po raz pierwszy publicznie pokazał proces ładowania jądra nowego systemu, które zostało nazwane MinWin. Oprogramowanie jest pozbawione elementów graficznych, zajmuje zaledwie 25 MB i wykorzystuje tylko ok. 100 plików. Na systemie tym udało się uruchomić podczas pokazu prosty serwer WWW, zajmując przy tym 39 MB pamięci fizycznej. Porównując te statystyki do Windows Vista wymagającego 4 GB na dysku twardym i składającego się z przeszło 5000 plików, można zauważyć, że Microsoft zaczął wreszcie pracować nad odchudzeniem systemu, a nie tylko rozszerzeniami i ulepszeniami jego funkcjonalności.

Fakty o Windows 7

Nazwy kodowe: Blackcomb, Windows Vienna, Windows Seven, Windows 7

Planowana premiera: 2010 r.

Rozwój: system będzie w dużym stopniu opracowywany przez programistów pracujących w Indiach

Wersje: system ma być dostępny w wersjach 32- i 64-bitowej.

Wydaje się pewne, że w przypadku Windows 7 istotnie skrócony zostanie czas niezbędny do załadowania systemu, a kolejna wersja będzie wymagać mniejszych zasobów sprzętowych niż dotychczasowe systemy, co z punktu widzenia wcześniejszych doświadczeń wydaje się prawie niemożliwe. Należy jednak zauważyć, że ten kierunek rozwoju został już praktycznie rozpoczęty. Świadczyć może o tym Windows 2008 Server Core, zapowiadany i prezentowany przez Microsoft mechanizm instalacji najnowszej edycji serwera Windows, który pozwala na zainstalowanie tylko niektórych, podstawowych elementów systemu niezbędnych do funkcjonowania serwera.

Nowy kierunek rozwoju

Najprawdopodobniej jednak Microsoft nie zamierza ograniczyć wykorzystania MinWin tylko do najprostszych wersji klienckiego systemu operacyjnego, a na jądrze tym będą oparte stacje Media Center, a także kolejne systemy serwerowe. Oczywiście będzie możliwe zastosowanie MinWin jako podstawy dla operacyjnych systemów przeznaczonych do wbudowania (embedded systems).

Być może problemy użytkowników związane z implementacją systemu Windows Vista, bardziej niż mogło się wydawać, wpłynęły na rozwój Windows. Pozostaje mieć nadzieję, że Microsoft nie porzuci tego kierunku i ponownie nie ulegnie pokusie rozbudowania jądra o kolejne szerokie zestawy funkcji i elementów.

Autorem tekstu jest Sylwester Lewandowski.


TOP 200