Przyjazne środowisko Java

Borland niedawno rozpoczął sprzedaż narzędzia do pisania aplikacji w Javie - JBuilder 9. To jeden z podstawowych elementów pakietu do zarządzania cyklem "życia" aplikacji.

Borland niedawno rozpoczął sprzedaż narzędzia do pisania aplikacji w Javie - JBuilder 9. To jeden z podstawowych elementów pakietu do zarządzania cyklem "życia" aplikacji.

JBuilder jest narzędziem przeznaczonym do tworzenia aplikacji klasy enterprise i desktop, ale również programów uruchamianych w telefonach komórkowych. Środowisko programistyczne Borlanda wspiera większość nowych i popularnych technologii związanych z Javą. Obsługuje standardy J2EE 1.3, J2SE 1.4, najnowszą wersję JDK. Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji biblioteki open source - Apache Struts 1.1, Apache Cocoon, Xerces 2.02, Xalan 2.2. Na uwagę zasługuje współpraca z Apache Ant 1.5, narzędziem open source, które automatyzuje proces budowania rozwiązań. Dodatkowym etapem w Ant może być np. przeprowadzenie serii testów.

Imponująca jest lista obsługiwanych serwerów aplikacyjnych. Bogato wyposażona wersja JBuilder Enterprise współpracuje z najpopularniejszymi serwerami Suna, IBM i BEA. Oczywiście, obsługiwany jest również serwer aplikacyjny Borlanda (wraz z pakietem otrzymujemy pełną licencję). JBuilder współpracuje także z różnymi wersjami serwera Tomcat. Ponadto w opcjach konfiguracyjnych JBuildera jest dostępna pozycja "dowolny serwer", dzięki której można samodzielnie zdefiniować parametry uruchomieniowe serwera aplikacyjnego, sposób instalacji obiektów itp.

JBuilder bazuje na tzw. OpenTools API. To zestaw bibliotek i interfejsów pozwalający rozszerzać funkcjonalność środowiska programistycznego (IDE). Dzięki zachowaniu zgodności ze starszymi pakietami Borlanda dla nowego JBuilder jest dostępnych wiele narzędzi, które obsługują dość egzotyczne - z dzisiejszego punktu widzenia - serwery aplikacyjne.

Edytor z prawdziwego zdarzenia

Przyjazne środowisko Java

Narzędzie Thread Debugger dokładnie pokazuje zmianę stanu poszczególnych wątków w trakcie wykonywania kodu w Javie

Mimo że producenci narzędzi dodają do nich coraz więcej rozbudowanych kreatorów, nadal podstawowym środowiskiem pracy programisty pozostaje edytor tekstowy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, Borland wprowadził do JBuildera 9 wiele innowacji, które upraszczają pracę z tekstem.

Mechanizm wzorców pozwala zautomatyzować kodowanie podobnych fragmentów kodu. Programista definiuje wzorzec, który potem może szybko przywołać i wykonać, w efekcie uzyskując fragment kodu. Wewnątrz wzorca można umieszczać symbole, które np. określają nazwę aktualnej klasy, podświetlonej funkcji itp. Można też wykorzystać makra do odczytu danego elementu z kodu. To bardzo potężny mechanizm i warto się nauczyć korzystania z niego.

Projektanci pracujący nad nową wersją JBuildera poświęcili chyba dużo czasu na optymalne rozmieszczenie poszczególnych opcji, menu podręcznego i dobór skrótów. Dzięki temu nawet osoba, która nie pracowała wcześniej z narzędziami Borlanda, jest w stanie w kilkadziesiąt minut opanować podstawowe operacje przyspieszające pracę z IDE.

JBuilder 9 zawiera wbudowane metody refaktoringu. Można dodawać nowe zmienne, zastępować rozbudowane wyrażenia, automatycznie optymalizować importowane biblioteki. Można też łatwo "przenosić się" do przesłanianej metody, zmieniać parametry, generować dodatkowe metody na podstawie fragmentu kodu itp.

Oprócz tradycyjnego refaktoringu dostępny jest mechanizm Sync Edit. Polega on na tym, że programista zaznacza blok kodu, a następnie - po wejściu w specjalny tryb edycji - zostają podświetlane wszystkie nazwy np. zmiennych. Jest to bardzo szybka metoda pozwalająca ujednolicić nazewnictwo niemal dowolnych elementów.

Aby uprościć usuwanie błędów, Borland rozbudował mechanizm ErrorInsight. Obecnie nie tylko podkreślane są błędy składniowe, lecz w menu kontekstowym znajduje się opcja Suggest Correction, podpowiadająca użytkownikowi właściwą modyfikację w kodzie. Poprawienie tzw. literówek sprowadza się do jednego kliknięcia myszką.


TOP 200