Przyjazne środowisko Java

Dokumentacja kodu w Javie ma zwykle postać znaczników umieszczonych w kodzie źródłowym. Mimo istnienia standardu (JavaDoc), często okazuje się, że niewielu programistów pisze odpowiednio sformatowane komentarze. JavaDoc Insight to mechanizm, który przyspiesza kodowanie znaczników JavaDoc - tak, by po pierwsze, wyeliminować błędy (które uniemożliwiają potem złożenie i kompilację dokumentacji), a po drugie, by ułatwić programiście wybór odpowiednich elementów.

Wewnątrz IDE programista ma do dyspozycji kilka zakładek. Może edytować tekst, projektować formatkę lub stronę JSP w specjalnie przeznaczonych do tego narzędziach. W stosunku do poprzednich wersji "projektant GUI" zmienił się nieznacznie, za to wygodniej pracuje się z nowym narzędziem do projektowania stron JSP. Warto dodać, że gotowe strony JSP czy HTML można przekształcić w obiekty zgodne z Apache Struts. Do tworzenia servletów jest dostępny specjalny kreator, który od razu generuje odpowiednio sparametryzowaną klasę.

W nowej wersji JBuildera można obejrzeć diagram UML wybranego fragmentu kodu (po zainstalowaniu narzędzia Together pojawia się możliwość pełnego modelowania UML). Oprócz tego można podejrzeć wygenerowaną dokumentację (JavaDoc) i historię zmian (jeżeli projekt jest pod kontrolą narzędzi do zarządzania wersjami).

Do obsługi baz danych są wykorzystywane komponenty DataExpress. Wraz z pakietem użytkownik otrzymuje licencję developerską na JDataStore - bazę danych napisaną w języku Java (w JBuilder są wbudowane odpowiednie narzędzia do zarządzania tą bazą). Aby przyspieszyć operacje związane z tworzeniem standardowych elementów w aplikacji bazodanowej, w JBuilder są dostępne tzw. data modules, czyli wyspecjalizowane komponenty zawierające kod dostępu do bazy. Dzięki specjalnemu kreatorowi takie bloki powstają automatycznie - wystarczy wskazać połączenie do bazy danych i określić kwerendy.

Programista ma do dyspozycji kilka narzędzi do tworzenia komponentów EJB. Podstawowe EJB Designer pozwala tworzyć komponenty dla serwerów aplikacyjnych na podstawie np. związków w bazie danych, czy po prostu ustawiając ciąg właściwości lub dodając "graficznie" nowe elementy. Równocześnie JBuilder od razu buduje odpowiednie deskryptory dla serwera aplikacyjnego, które określają, w jaki sposób należy wgrać dany obiekt. Dostępny jest też specjalny edytor deskryptorów.

Nową funkcją JBuildera jest kreator DTO and Session FacŁade. Pozwala on stworzyć fasadę zgodną z metodologią wzorców projektowych. Ten kreator może generować kilka różnych typów klas. Na przykład DTO (Data Transfer Objects) są przeznaczone do przekazywania informacji z i do warstwy EJB. Może też powstać struktura pozwalająca wyszukiwać odpowiednie usługowe interfejsy EJB czy mechanizm, który będzie klasyczną fasadą ukrywającą przed programistą szczegóły implementacji obiektów biznesowych.

Przyjazne środowisko Java

"Projektant EJB" pozwala zobaczyć strukturę komponentu i w łatwy sposób dodać np. fasadę

Przy tworzeniu usług Web można albo skorzystać z jakiegoś pakietu open source (z JBuilder są zintegrowane Apache Axis i Apoche SOAP), albo też z serwera aplikacyjnego. Generalnie tworzenie usługi Web sprowadza się do wybrania kreatora "wyeksportuj jako usługę Web". W przypadku niektórych serwerów aplikacyjnych (np. BEA Web-Logic 8.1) można wyeksportować obiekt jako asynchroniczną usługę Web, wykorzystującą dodatkowo mechanizm JMS.

W JBuilder 9 znacznie rozbudowano mechanizmy współpracy z narzędziami do kontroli wersji. Bezpośrednio z menu programista ma dostęp do wszystkich funkcji wybranego systemu kontroli wersji. Co istotne, tak samo pracuje z SourceSafe, StarTeam czy darmowym CVS. Jedyna różnica następuje w momencie autoryzacji w danym systemie kontroli wersji (szkoda, że CVS wspiera tylko autoryzację przy użyciu protokołu pserver, a nie np. kerberos).


TOP 200