Przygotowanie do wakacji

Wakacje nie wszystkim kojarzą się przyjemnie. Szefowie myśląc o urlopie przeżywają istne katusze.

Wakacje nie wszystkim kojarzą się przyjemnie. Szefowie myśląc o urlopie przeżywają istne katusze.

Każdy potrzebuje wypoczynku. Jednak im wyższą ktoś pełni funkcję w firmie tym wcześniej musi pomyśleć o planach wakacyjnych. Przed urlopem powinien załatwić wszystkie najpilniejsze sprawy, tak by wyjechać na wypoczynek z „czystą głową”. Powinien także sprecyzować jaki zakres kompetencji i zadań przejmie jego zastępca oraz wyznaczyć listę zadań dla podległego zespołu na cały czas swojej nieobecności. Każdy pracownik powinien też uzyskać jasną informację co do osoby, którą może prosić o pomoc w razie pojawienia się poważniejszych problemów.

Wielu menedżerów przed pójściem na urlop zadręcza się pytaniami: czy jego ludzie dadzą sobie bez niego radę, czy powinien dzwonić do firmy i interweniować, czy nie okaże się, że jest on zbędny? Jeżeli szef ma zaufanie do zespołu i dobrze rozplanował zadania dwutygodniowa nieobecność szefa nie zachwieje posadami firmy. W czasie urlopu zamiast zażywać relaksu uzależniony menedżer obmyśla strategiczne plany, które zrealizuje po powrocie z wakacji. W takiej sytuacji korzystniej byłoby zostać w pracy, nie męczyć siebie i rodzinę pracą na urlopie.

Jednak z urlopem związany jest też drugi problem. Menedżer perfekcjonista zamierza doskonale wykorzystać czas wolny: być aktywnym, szaleć, zwiedzać, uprawiać sporty. Okazuje się, ze dla zmęczonego człowieka jest to nadmierna dawka wysiłku i z urlopu wraca bardziej zmęczony niż nań wyjechał.

Z tych krótkich spostrzeżeń wynika jasno, że przygotowanie do wypoczynku to ciężka praca.

<hr size="1" noshade>Wg „Personel” nr 11

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200