Przygotowania do sylwestra

Check 2000 z nowej wersji Z.E.N.works pomoże uporać się z rokiem 2000.

Check 2000 z nowej wersji Z.E.N.works pomoże uporać się z rokiem 2000.

Novell zapowiedział, że kolejna wersja pakiet Z.E.N.works, oznaczona numerem 1.1, będzie wyposażona w narzędzia umożliwiające łatwiejsze pokonanie problemu roku 2000. Pakiet ten będzie zawierał program Check 2000 brytyjskiej firmy Greenwich Mean Time (GMT), umożliwiający diagnozowanie problemów, które mogą pojawić się w chwili przejścia z roku 1999 na 2000.

Check 2000 weryfikuje BIOS, systemy operacyjne, aplikacje i dane przechowywane w bazach danych bądź też współdzielone między bazami danych a arkuszami kalkulacyjnymi. W połączeniu z pakietem Z.E.N.works i możliwościami usług katalogowych NDS, Check 2000 umożliwi nie tylko diagnozowanie ewentualnych problemów, ale także ich eliminowanie poprzez dystrybucję poprawek lub nowych wersji oprogramowania. Ponadto Z.E.N.works umożliwia bieżące monitorowanie pracy komputerów użytkowników i nakładanie na nie restrykcji dotyczących zmian konfiguracji, co z jednej strony pozwala dowiedzieć się, czy użytkownik instalował na swoim komputerze nowe oprogramowanie (być może niezgodne z rokiem 2000), a z drugiej - uniemożliwić mu dokonywanie zbyt wielu zmian w już przebadanej stacji pod kątem roku 2000.

Mniejsze ryzyko

Według zapewnień Novella, użytkownicy, którzy zdecydują się manualnie weryfikować zgodność komputerów z rokiem 2000, nie ryzykują wyłącznie ewentualnym brakiem czasu. Może się bowiem okazać, że konfiguracja sprawdzonych już przez nich komputerów PC będzie zmodyfikowana bądź też zostaną one po prostu zmienione na nowe. Wtedy cały proces należy przeprowadzić od początku.

Z badań przeprowadzonych przez GMT wśród wszystkich firm produkujących oprogramowanie do diagnozowania problemów związanych z rokiem 2000, wynika, że - jak dotąd - pod kątem tego problemu zostało sprawdzonych zaledwie 1% wszystkich wykorzystywanych komputerów biurowych.

Pakiet Z.E.N.works 1.1, wyposażony w bezpłatną 5-stanowiskową wersję narzędzia Check 2000 firmy GMT będzie kosztował 39 USD za licencję dla jednego stanowiska i ma pojawić się w sprzedaży w IV kwartale br. Dodatkowe licencje na oprogramowanie Check 2000 będą dostępne w cenie 15 USD za pojedyncze stanowisko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200