Przygotowania do Euro 2012: sąd odmiejscowiony

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt tzw. sądu odmiejscowionego. Dzięki osiągnięciom techniki, rozprawy w trybie przyśpieszonym toczyć się będą w dwóch miejscach jednocześnie. Wszystko dzięki wideokonferencji.

Sąd odmiejscowiony to jeden z wielu projektów, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w czasie Euro 2012.

Polecamy:

Zobacz też:

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej coraz bliżej. W Warszawie odbyło się spotkanie ministrów sprawiedliwości Polski i Ukrainy oraz ministrów sportu i prezesa PZPN, którzy rozważali projekty zwiększenia bezpieczeństwa w czasie Euro 2012.

Minister Kwiatkowski przedstawił m.in. projekt zmiany Kodeksu postępowania karnego, dotyczący wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji "sądu odmiejscowionego".

Zaprojektowane przez nas rozwiązania polegają na tym, że jedna rozprawa w trybie przyspieszonym toczyć się będzie jednocześnie w dwóch miejscach, a jej uczestnicy porozumiewać się będą za pomocą łączy teleinformatycznych, w drodze tzw. wideokonferencji - tłumaczy Kwiatkowski.

W trybie przyśpieszonym, zatrzymani będą przesłuchani w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach na terenie stadionu. Rozprawę prowadzić będzie sędzia przebywający w budynku sądu, z pomocą Internetu.

Nowe zasady będą szczególnie przydatne podczas imprez masowych, takich jak Euro 2012. Wykorzystanie e-konferencji pomoże szybko wyselekcjonować sprawców, którzy winni być zatrzymani i doprowadzeni do sądu lub aresztu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200