Przyczółek w archiwum

Najnowsza fala przejęć i aliansów na rynku rozwiązań do zarządzania danymi to tylko wstęp do dalszej konsolidacji.

Najnowsza fala przejęć i aliansów na rynku rozwiązań do zarządzania danymi to tylko wstęp do dalszej konsolidacji.

Rynek rozwiązań do zarządzania i archiwizacji danych wkroczył na ścieżkę przyspieszonej konsolidacji. W ciągu kilku tygodni ogłoszono kilka dużych fuzji i porozumień strategicznych. I tak, EMC przejmuje firmę Legato i Documentum - dostawcę oprogramowania do zarządzania dokumentami i danymi nieustrukturalizowanymi oraz zacieśnia współpracę z BMC Software. Hitachi Data Systems (HDS) i StorageTek zawierają porozumienie z niemieckim producentem oprogramowania do zarządzania i archiwizowania dokumentów Ixos Software, który kilka dni później zostaje przejęty przez Open Text - producenta rozwiązań do zarządzania wiedzą. Niezależnie HDS nawiązuje ścisłą współpracę z firmą AppIQ, producentem rozwiązań do zarządzania danymi na wszystkich poziomach - od wolumenów logicznych, poprzez system plików, aż do obiektów aplikacji. Z kolei Network Appliance kupił konkurencyjną firmę Spinnaker Networks. Wszystko to stanowi wyzwanie dla magnata rynku zarządzania danymi Veritas Software, który właśnie wprowadził na rynek kilka nowych produktów.

Rynkiem zarządzania danymi i treścią wyraźnie interesuje się Microsoft, a działające na nim od dawna IBM, HP i CA z pewnością nie zamierzają biernie przyglądać się ruchom konkurentów. Nie tylko gwałtowny przyrost ilości danych powoduje wzmożone zainteresowanie systemami pamięci. Rozwojowi wypadków sprzyjają wprowadzane w USA i Unii Europejskiej regulacje prawne dotyczące archiwizowania danych, zwłaszcza poczty elektronicznej.

Kompetencje na własność

Wiedząc, że rynek sprzętowy nieprędko powróci do szybkiego wzrostu, EMC od pewnego czasu próbuje zwiększyć przychody z oprogramowania. Aplikacje EMC, przynajmniej na razie, współpracują głównie z jej własnym sprzętem, dlatego firma zdecydowała się na poszerzanie oferty drogą przejęć. Na pierwszy ogień poszła przeżywająca kłopoty finansowe firma Legato Systems, która oprócz oprogramowania do zarządzania wykonywaniem kopii zapasowych oferuje od niedawna rozwiązania HSM/ILM przejęte wraz z OTG Software. Dopełnieniem tej transakcji jest niedawny zakup Documentum, uzupełniającej ofertę EMC aplikacjami do zarządzania dokumentami, rozwiązaniami workflow oraz rozwiązaniami do prowadzenia cyfrowych archiwów/katalogów.

Krytycy twierdzą, że EMC jest mało wiarygodny jako producent oprogramowania, ponieważ zawsze będzie skłonny do proponowania własnego sprzętu. Chyba zbyt wcześnie, by to przesądzać. Probierzem zaangażowania EMC w oprogramowanie będzie przedstawienie przez firmę aplikacji współpracujących z innymi platformami sprzętowymi. EMC przejął ostatnio całą linię produktów do zarządzania pamięciami masowymi od BMC Software - BMC Patrol Storage Manager, której, pomimo starań, nie udało się odnieść sukcesu na tym rynku. Poza tym EMC Control Center ma zostać zintegrowane z innymi aplikacjami BMC Patrol.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200