Przyczółek w archiwum

Wiara w partnerstwo

Interesująco zapowiada się także ogłoszona właśnie współpraca konkurenta EMC - Hitachi Data Systems - z konkurentami Documentum i BMC - Ixos Software i AppIQ. Niemiecki Ixos jest od dawna blisko związany z SAP - jego aplikacje do zarządzania dokumentami i ich archiwizowania to w zasadzie "domyślne" uzupełnienie pakietu ERP, zwłaszcza w Europie. Firma ma w Polsce kilku partnerów, m.in. PMS Labs i .

Wykorzystując oprogramowanie Ixos eCon Server Message Archive for E-Mail oraz własne oprogramowanie typu WORM - LDEV Guard, HDS chce stworzyć kompletne rozwiązanie do zarządzania i zabezpieczania archiwów poczty elektronicznej. Rozwiązanie Ixos pozwala np. na przechowywanie załączników poza bazą pocztową - w domyśle - na tańszych nośnikach. Pozwala to także skrócić proces wykonywania kopii i odtwarzania bazy.

Według przedstawicieli HDS w dalszej kolejności na jej platformę sprzętową będą przenoszone pozostałe produkty Ixos. Ciekawostką jest fakt, że prawie równolegle Ixos ogłosił analogiczne porozumienie z firmą StorageTek - oprogramowanie eCon Server for Exchange i eCon Server for Lotus zostaną zintegrowane ze StorageTek Email Xcelerator.

Trwająca już od pewnego czasu współpraca HDS z AppIQ nabrała ostatnio nowego wymiaru - Hitachi zadeklarowało, że zintegruje oprogramowanie zarządzające AppIQ ze swoim pakietem HiCommand, a w dłuższym okresie całkowicie przebuduje je, opierając się na architekturze AppIQ CIMIQ-X zgodnej ze specyfikacją SMI. Oferowane przez AppIQ oprogramowanie StorageAuthority Suite pozwala zarządzać heterogenicznymi środowiskami pamięci masowych, w tym wolumenami logicznymi, systemami plików, przełącznikami Fibre Channel, kartami HBA, serwerami, systemami operacyjnymi, a nawet bazami Oracle i serwerami Exchange.

Ucieczka do przodu

Widząc zbrojącą się konkurencję, Veritas Software przyjmuje strategię "ucieczki do przodu". Firma przedstawiła właśnie nowy produkt Data Lifecycle Manager 5.0 - zintegrowane z najnowszą wersją NetBackup 5.0 oprogramowanie HSM oparte na dotychczasowym produkcie Data Migrator. DLM 5.0 pozwala tworzyć polityki przenoszenia danych między różnymi nośnikami. Umożliwia też indeksowanie istniejących już danych archiwalnych i przeszukiwanie archiwów. W ofercie Veritas pojawił się nowy składnik pakietów BackupExec i NetBackup: Desktop and Laptop Option - oprogramowanie pozwalające różnicowo synchronizować zmiany w plikach przechowywanych na stacjach roboczych z ich kopią na serwerze plików. Integracja pakietu DLM z popularnym pakietem NetBackup to nie przypadek. Veritas wie, że jego wyjątkowa pozycja rynkowa nie jest mu dana raz na zawsze i że musi dbać o jej utrzymanie. "Jedyne co nam pozostaje, to ucieczka do przodu, a zwłaszcza zwiększanie integracji naszych produktów - tu bowiem mamy nad konkurencją przewagę" - mówi Mark Seager, dyrektor ds. technologii w Veritas Software EMEA.

Przetasowania na rynku pamięci masowych

  • EMC kupuje Legato za 1,3 mld USD

  • EMC przejmuje Documentum za 1,7 mld USD

  • EMC zacieśnia współpracę z BMC Software

  • Hitachi Data Systems i StorageTek zawierają porozumienie z Ixos Software

  • Open Text przejmuje Ixos Software za 250 mln USD

  • Hitachi Data Systems rozpoczyna współpracę z AppIQ

  • Network Appliance kupuje Spinnaker Networks za 300 mln USD


TOP 200