Przybywa DSL

Według szacunków DSL Forum oraz Point Topic na świecie na koniec ub. roku było 63,84 mln użytkowników linii DSL – o 78% więcej niż w 2002 roku (35,9 mln). Regionem o najbardziej rozwiniętym rynku DSL jest region Azji i Pacyfiku – na który przypada niemal jedna trzecia działających linii DSL. Na region EMEA przypada 18,7% a na obie Ameryki – niespełna 13%.

Sensacyjny wzrost odnotowały w ub. roku Chiny: z 4. miejsca pod względem liczby użytkowników DSL na koniec 2002 roku, przeskoczyły na miejsce pierwsze, wyprzedzając teraz kolejno USA, Japonię i Koreę. Obecnie w Chinach jest 10,9 mln linii DSL a więc o niemal 100% więcej niż przed rokiem. Najwięcej linii DSL w Europie jest w Niemczech. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze z grona państw europejskich Francja (6. miejsce), Włochy (8.) i Wielka Brytania (10.).

Największe wzrosty poza Chinami odnotowała Portugalia (większy niż w Państwie Środka, blisko 120-proc. wzrost). Wiele linii przybyło także w Malezji, na Węgrzech (ponad 70-proc. wzrost, w sumie w Europie Środkowej wzrost wyniósł 60%), w Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, we Włoszech, Brazylii i Meksyku. Wszystkie te kraje uzyskały ponad 40-proc. wzrosty liczby linii DSL.

Pod względem nasycenia liniami DSL przoduje nadal Korea Południowa, gdzie na 100 mieszkańców przypada ponad 13 linii. Bardzo blisko jest już osiągnięcia podobnych parametrów nasycenia Tajwanowi, a ponad 10 linii na 100 mieszkańców jest w Hong Kongu. W Europie największe nasycenie DSL notuje Dania, w światowej „top ten” plasuje się na 4. miejscu. W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze Belgia (6.), Szwecja (8.) i Finlandia (9.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200