Przez pryzmat finansów

Usługi obsługiwane w SOA tworzą praktycznie niezależne moduły obsługujące grupy procesów gospodarczych z ich logiką, są to praktycznie niezależne aplikacje. Mogą być przywoływane i używane współbieżnie z innymi usługami w ramach SOA. Ich niezależność i zwartość pozwala na stosowanie niezależnie od rozwiązania systemu operacyjnego użytkownika, struktury i języka programowania i innych charakterystyk technicznych.

Usługi w ramach SOA są ze sobą luźno powiązane i mają charakter modularny, co pozwala na ich przywoływanie w miarę potrzeb, możliwa jest także wymiana całych modułów bez istotnych skutków dla użytkownika. Ułatwia to bardziej elastyczne stosowanie systemu oraz jego rozbudowę.

Użytkownikiem SOA może być pracownik przy stacji roboczej, inna aplikacja na tym samym komputerze, inny komputer w sieci lub partnerzy biznesowi na drugim końcu świata poprzez sieć. Daje to niespotykaną dotychczas elastyczność działania.

Jest to umożliwione przez stosowanie odpowiedniego protokołu przekazywania informacji XML (eXtensible Markup Language). Pozwala on na przesyłanie dowolnych komunikatów z danymi w ich własnych formatach. Do każdego komunikatu dołączana jest informacja o jego formacie. Dzięki temu w SOA nie ma konieczności stosowania wszędzie sztywnego formatu danych, jak to miało miejsce w przypadku EDI (Electronic Data Interchange). Stosowane obecnie powszechnie systemy EDI są sztywne i drogie w obsłudze. Praktycznie posługujące się nimi jednostki gospodarcze muszą uzgodnić i posługiwać się sztywnymi protokołami wymiany informacji (faktur, zamówień itp.).

Powiązane ze sobą w łańcuchu dostaw przedsiębiorstwa muszą obsługiwać dwa strumienie: od materiałów i części pochodzących od dostawców do wyrobów gotowych ekspediowanych do klientów oraz w przeciwnym kierunku - informacji o zamówieniach klientów kolejno rozwijanych na podzespoły i materiały oraz informacji o ich realizacji wraz z danymi o realizacji zobowiązań finansowych. Do realizacji tych zadań w sposób uporządkowany i powtarzalny stosowane jest sterowanie pracami (workflow). SOA pozwala na wyjście z workflow poza opłotki jednego przedsiębiorstwa.

Zaawansowane techniki planowania i harmonogramowania

Skuteczne działanie na rynku wymaga od przedsiębiorstwa prowadzenia prac prognostycznych i planistycznych, do których dane pochodzą ze wszystkich dostępnych źródeł. Dane te muszą być następnie przetworzone. W tym celu stosowane są coraz częściej specjalizowane moduły oprogramowania do zaawansowanego planowania i harmonogramowania APS (Advanced Planning and Scheduling). Jest to program komputerowy stosujący zaawansowane algorytmy matematyczne i logiczne do realizacji zadań optymalizacyjnych lub symulacji przy naliczaniu obciążeń z uwzględnieniem skończonych zdolności produkcyjnych, możliwości zaopatrzenia, planowania finansowego, planowania zapotrzebowania na zasoby, prognozowania itp. Wykorzystywane są techniki programowania liniowego w jego zaawansowanych postaciach. Te techniki łącznie uwzględniają ograniczenia i zasady prowadzenia biznesu, umożliwiając planowanie i harmonogramowanie w czasie rzeczywistym, obsługę takich funkcji, jak ATP (Available To Promise) - dostępne do rozdysponowania z magazynu lub CTP (Capable To Promise) - możliwe do obiecania. Realizacja zlecenia klienta w CTP, a właściwie sprawdzenie możliwości odbywa się po sprawdzeniu stanów magazynowych oraz poziomu prac w toku planowanych dostaw oraz możliwości zaopatrzeniowych często w wielu powiązanych ze sobą zakładach. Szersze zastosowanie APS stało się możliwe w wyniku gwałtownego rozwoju techniki informatycznej, a zwłaszcza wzrostu mocy obliczeniowej serwerów oraz możliwości przesyłu informacji w sieciach.

APS generuje i sprawdza zwykle kilka możliwych scenariuszy, z których jeden następnie jest wybierany jako oficjalny plan. Podstawowe składniki APS to: planowanie potrzeb, planowanie produkcji, harmonogramowanie produkcji, planowanie dystrybucji i transportu.

Powyższy skrócony przegląd pozwala na wprowadzenie do omawianych zagadnień.

Ludwik Maciejec jest niezależnym konsultantem, właścicielem firmy Usługi informatyczne i konsultingowe. Można się z nim skontaktować pod adresem: [email protected]


TOP 200