Przez giełdę na Słowację

Enterprise Investors odkupi od firmy COMP 50% akcji Comp Rzeszów. Rzeszowska spółka zadebiutuje na warszawskiej giełdzie.

Enterprise Investors odkupi od firmy COMP 50% akcji Comp Rzeszów. Rzeszowska spółka zadebiutuje na warszawskiej giełdzie.

Firmy COMP i Comp Rzeszów oraz fundusz Enterprise Investors (EI) podpisały umowę dotyczącą przejęcia przez EI 50% akcji rzeszowskiego producenta oprogramowania. Sprzedaje je obecny akcjonariusz warszawski COMP. Pozostałe 50% akcji jest w posiadaniu Adama Górala, dyrektora generalnego i założyciela Comp Rzeszów. Jednocześnie Enterprise Investors odsprzedaje posiadane akcje warszawskiej firmy COMP.

Kierunek południe

Przez giełdę na Słowację

Adam Góral, dyrektor generalny Comp Rzeszów

Umowa ta ma związek z planami kierownictwa Comp Rzeszów dotyczącymi wejścia na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. To z kolei ma umożliwić firmie przeprowadzenie transakcji zakupu kontrolnego pakietu akcji słowackiego producenta oprogramowania. Specjalizuje się on w rozwiązaniach dla instytucji z sektora bankowo-finansowego i administracji. Sprzedażą akcji rzeszowskiej spółki na warszawskiej giełdzie zajmie się Dom Maklerski Banku Millennium. Obecnie dobiega końca w firmie audyt przeprowadzany przez BDO Polska.

Wejście Comp Rzeszów na giełdę to okazja dla Enterprise Investors na "skonsumowanie" inwestycji sprzed sześciu lat w warszawski COMP. W roku 1998 EI zainwestował w tę spółkę 16 mln zł. Wyjście z inwestycji przez Enterprise Investors po 3, 5 latach polega zwykle na wprowadzeniu na giełdę firm, w które fundusz ten zainwestował.

"Chcemy sprzedać ok. 20% akcji. Po wejściu na warszawski parkiet chcę jednak zachować nie mniej niż 40% akcji Comp Rzeszów. Z giełdy zamierzamy pozyskać ok. 40 mln zł, co powinno wystarczyć na planowane przez nas inwestycje" - mówi Adam Góral. Pierwsze notowanie akcji rzeszowskiej spółki powinno nastąpić pod koniec czerwca br. Zaraz potem ma zostać dokonana transakcja przejęcia przez Comp Rzeszów akcji słowackiej spółki IT. "Cena, za jaką przejmiemy pakiet kontrolny, została już ustalona z 11 jej akcjonariuszami" - dodaje.

Przedstawiciele Comp Rzeszów nie chcą na razie zdradzać nazwy słowackiej spółki. Zakończono już jednak jej audyt dokonany przez polską firmę. Teraz drugi przeprowadzi firma audytorska ze Słowacji. "Chcemy razem ze Słowakami opracować wspólną strategię rozwoju naszej grupy. Zdecydujemy też o podziale kompetencji w zakresie rozwoju konkretnych rozwiązań. Słowacka firma będzie m.in. odpowiadać za sprzedaż naszych produktów w Czechach" - wyjaśnia Adam Góral. Przejęcie słowackiego producenta oprogramowania pozwoli zwiększyć przychody Grupy Comp Rzeszów o ok. 50%. W zeszłym roku wyniosły one ok. 100 mln zł.

Centrum na Europę Środkową i Wschodnią

Przez giełdę na Słowację

Wyniki Comp Rzeszów (w mln zł)

Po zakończeniu łączenia obu firm - co powinno zająć ok. sześciu miesięcy - Comp Rzeszów chce wejść na rynek czeski. W pierwszym etapie będzie to związane z ewentualnymi zakupami czeskich spółek IT. Prowadzone są już rozmowy z pięcioma z piętnastu firm wstępnie wyselekcjonowanych. Działają one na rynku systemów ERP i rozwiązań dla funduszy emerytalnych.

Rzeszowska spółka chce docelowo stworzyć Centrum Rozwoju Oprogramowania dla Europy Środkowej i Wschodniej. Zostanie ono oparte właśnie na inwestycjach kapitałowych w Czechach i Słowacji, a także na Węgrzech. Marzeniem dyrektora generalnego Comp Rzeszów jest współpraca polskich, słowackich, czeskich i węgierskich firm IT nad wspólną ofertą produktową. To pozwoliłoby im zaistnieć w Europie Zachodniej.

Polska, Irlandia, Ukraina...

Gdy w 1991 r. powstawał Comp Rzeszów, w firmie pracowały jedynie trzy osoby - Adam Góral, obecny dyrektor generalny, oraz Adam Rusinek i Krzysztof Romaszuk. Dzisiaj firma zatrudnia 242 osoby, a wraz z dwiema spółkami zależnymi - 285. Jej przychody w 2003 r. wyniosły ponad 97 mln zł, zysk netto 10 mln zł. Firma zdominowała rynek rozwiązań IT dla małych i średnich polskich banków, w którym ma 40-50-proc. udział. Ma również pierwsze wdrożenia za granicą - w Irlandii i na Ukrainie.

Z irlandzką firmą Olov Consulting, Comp Rzeszów opracował system zarządzania inwestycjami kapitałowymi iForce1. System działa już w firmie ubezpieczeniowej Interpolis. Obecnie - ponownie wspólnie z Olov Consulting - iForce1 ma być rozwijany w kierunku systemu do obsługi operacji dilerskich. Produkt ten jest przygotowany na rynki Europy Zachodniej.


TOP 200