Przewodnik po serwerach RISC/Unix

Starcie z Windows NT

Producenci unixowych serwerów typu RISC zareagowali dosyć szybko na pojawienie się systemu NT. I tak np. system operacyjny Solaris (Sun) może być teraz uruchamiany na komputerach budowanych na bazie procesorów SPARC, PowerPC i Intel. Jesienią 1994 roku Sun wprowadził na rynek serwery linii Intra, które świadczą klientom nieco więcej usług (dostęp do sieci Internet i zarządzanie systemami informatycznymi) niż tradycyjne serwery plików i serwery drukowania (NetWare) oferowane przez Novell Inc.

Mimo tego, że producenci serwerów RISC-owych dokładają wszelkich starań, aby poszczególne odmiany systemu Unix można było uruchamiać na komputerach różnych platform sprzętowych, to właśnie brak tej kompatybilności jest słabym punktem ich produktów. Wiadomo np., że wiele kart wideo czy interfejsów SCSI, które można bez przeszkód instalować w komputerach opartych na procesorach firmy Intel, nie może współpracować z serwerami typu RISC.

Jak twierdzi jednak Ron Carran, administrator sieci LAN w firmie Miles Inc., "nie ma co zawracać sobie głowy tym, że poszczególne wersje systemu Unix można uruchamiać tylko na komputerach RISC określonych platform sprzętowych, skoro serwery z procesorami CISC (Intel) tak łatwo dają się konfigurować z najprzeróżniejszego rodzaju sprzętem".

Są też tacy użytkownicy, których nie interesuje specjalnie strona sprzętowa serwera i to, co jest lepsze: procesor typu RISC czy CISC. Dla nich ważniejszą sprawą jest samo oprogramowanie i to, jak kształtuje się zależność - cena serwera/szybkość przetwarzania danych. To, jaki sprzęt obsługuje ich aplikacje jest dla nich sprawą drugorzędną.

Zalety serwerów typu RISC

Mimo wysiłków podejmowanych przez producentów komputerów PC, serwery unixowe oparte na procesorach RISC mają jednak w dalszym ciągu dużą przewagę nad systemami PC Windows. Co jest tego przyczyną?

Po pierwsze, różne wersje systemu Unix są pisane pod konkretny procesor, co powoduje, że oprogramowanie jest dopracowane w szczegółach i pracuje optymalnie na komputerze danej platformy sprzętowej. Po drugie, użytkownicy serwerów typu RISC mogą liczyć na duże wsparcie techniczne ze strony producenta, czego nie można powiedzieć o producentach systemów PC. Ci ostatni bowiem scedują często to zadanie na dealerów czy pośredników, którzy najczęściej nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków.

I chociaż serwery oparte na procesorach CISC zaczynają powoli dorównywać serwerom RISC (jeśli chodzi o zależność cena systemu/szybkość przetwarzania danych), to te ostatnie oferują jednak ciągle lepsze rozwiązania w dziedzinach, takich jak: ochrona danych, narzędzia do zarządzania systemami i sieciami komputerowymi czy wydajność.

Być może Intel zdecyduje się w przyszłości na zastosowanie technologii RISC przy produkcji procesorów. Niektórzy sądzą, że Intel w pewnym momencie odejdzie od technologii CISC i postawi na procesory typu RISC.

Wysiłki podejmowane przez producentów komputerów PC przynoszą efekty (są one coraz tańsze, pracują coraz szybciej i są łatwe w obsłudze) a różnica między nimi i serwerami typu RISC systematycznie się zmniejsza. Jak mówi jeden z użytkowników serwera typu RISC, "gdyby tylko były ku temu przesłanki, natychmiast zamieniłbym serwer RISC na komputer PC. Co by nie mówić, to jednak sprzęt PC dostępny jest w każdym sklepie z komputerami".


TOP 200