Przewodnik po drukarkach 3D

Osoby, które zamierzają kupić drukarkę 3D, powinny koniecznie odwiedzić witrynę 3D Hubs. To najpopularniejsza obecnie na świecie witryna zajmująca się tą tematyką, stworzona z myślą o entuzjastach drukarek 3D. Znajdą oni na niej przewodnik (3D Printer Guide), który pomoże im wybrać właściwy produkt. A jest to rzetelny przegląd o czym świadczy fakt, że swoje oceny dotyczące wydajności i jakości pracy ponad 90 modeli drukarek 3D wysłało do witryny ponad 2 tys. użytkowników tego rodzaju sprzętu.

Witrynę 3D Hubs założyli w 2013 r. dwaj Holendrzy (Garret i Bram de Zwart) pracujący wcześniej w 3D Systems – jednej z pierwszych firm, która wprowadziła na rynek drukarki 3D. Od początku swojej działalności witryna była zasypywana pytaniami w rodzaju, "doradźcie mi, jaką drukarkę 3D warto kupić?” Wtedy Garret i Bram de Zwart zdecydowali. Nie będziemy testować drukarek 3D sami (gdyż nie starczyłoby nam na to czasu), ale poprosimy o to naszych fanów. I tak to wszystko się zaczęło – użytkownicy drukarek 3D zaczęli wysyłać do witryny wyniki swoich testów, co zaowocowało pojawieniem się przewodnika 3D Printer Guide. Ma on być co jakiś czas uaktualniany, chociaż jak dotąd nie zadecydowano jak często.

Witryna 3D Hubs zebrała od momentu powstania blisko 10 tys. opinii oceniających jakość pracy drukarek 3D. Czytając przewodnik użytkownicy mogą zapoznać się z oceną większości dostępnych obecnie na rynku drukarek 3D. Można go polecić osobom zamierzającym kupić taki sprzęt, gdyż opisuje takie drukarki i przyznaje każdej z nich notę w skali od 1 (najgorsza nota) do 10 (najlepsza nota).

Przewodnik po drukarkach 3D

Drukarka Meldel90 (kategoria KIT/DIY) kosztuje na rynku amerykańskim niewiele ponad 1000 USD.

Twórcy witryny zebrali dokładnie 2279 ocen drukarek 3D. Zostały one dostarczone przez użytkowników, którzy mieli i testowali po kilka modeli drukarek 3D. Ogółem na witrynie można znaleźć ocenę 79 modeli. Jej twórcy chwalą się, że użytkownicy poświecili ogółem 1623 lata na testowanie sprzętu, drukując przez ten czas 317 tys. obiektów. Nikt do tej pory nie opracował tak kompleksowego przewodnika po tego typu drukarkach.

Każdy z testowanych modeli umieszczono w jednej z pięciu grup, którym nadano następujące nazwy: Enthusiast Printers, Plug-n-Play Printers, Kit/DIY Printers, Budget Printers and Resin Printers.

Drukarki desktopowe wykorzystują jedną z dwóch technologii. Pierwsza znana jest pod skrótem FDM (Extrusion Deposition lub Fused Deposition Modeling). Polega ona na tym, że mikroskopijne włókna są po stopieniu przekazywane do specjalnej dyszy, która buduje zaprogramowany element nakładając na siebie wiele kolejnych warstw.

Przewodnik po drukarkach 3D

Testowy obiekt "Marvin" drukowany przez drukarki (od lewej do prawej) Makergear M2 (firma Makegear), Form1+ (firma Formlab; metoda stereolitografii) i 3DSuffMaker Creater (firma 3DSuffMaker).

Druga technologia to tzw. drukowanie żywicą. Technologia jest znana pod dwiema nazwami: fotopolimeryzacji albo stereolitografii (w skrócie STL). W tym przypadku drukarka wykorzystuje silne źródło światła (najczęściej laser), które utwardza kolejne warstwy nakładanego materiału, jakim jest fotoczuła żywica.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200