Przewidywania na rok 2022 - dlaczego doświadczenia programistów będą miały znaczenie

Patrząc w przyszłość, Donnie Berkholz, wiceprezes ds. produktu w Percona, zastanawia się nad przyszłością doświadczenia programisty i dlaczego będzie ono miało znaczenie.

Przewidywania na rok 2022 - dlaczego doświadczenia programistów będą miały znaczenie

Shutterstock

Zbliża się dziewięć lat od czasu, gdy Stephen OGrady opublikował książkę „The New Kingmakers” o tym, w jaki sposób decyzje technologiczne programistów zmieniły rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw. W tym czasie programiści wybrali open source, postawili na chmurę, ukoronowali Kubernetes na lidera orkiestracji kontenerów i nauczyli się działać bez fizycznych serwerów.

Wszystkie te podejścia zyskały na popularności, ponieważ ułatwiają życie programistom. Pomagają im wykonywać zadania. I zapewniają, że ich aplikacje działają dobrze i mogą być skalowane w przyszłości. Jednak większość przedsiębiorstw będzie miała usługi i aplikacje, których nie może lub nie chce przenieść do chmury, lub które widzi pewną wartość w samodzielnym działaniu. Tak więc walka o uwagę deweloperów trwa nadal. Co się stanie w 2022 roku?

Zobacz również:

Prognoza 1 - Inżynieria Platform przejmie pałeczkę od DevOps i SRE

Programiści chcą wdrażać swoje aplikacje szybciej i wydajniej. Najpierw doprowadziło to do podejścia DevOps i większej współpracy w całym procesie wdrażania do produkcji. Następnie popularność zyskało podejście Google Site Reliability Engineering (SRE), które stosuje zasady inżynierii oprogramowania do zarządzania infrastrukturą i wykorzystuje te doświadczenia do poprawy dostępności i niezawodności.

Kolejną ewolucją tego podejścia jest inżynieria platformy, która polega na tworzeniu czystych „umów” pomiędzy zespołami w formie samoobsługowych interfejsów, zamiast tradycyjnego podejścia polegającego na wypełnianiu zgłoszeń lub wykonywaniu czynności pomiędzy zespołami. Korzystanie z chmury publicznej jest przykładem podejścia opartego na inżynierii platformy. Jednakże, wewnętrzny zespół ds. platformy zapewniłby integrację z istniejącymi rozwiązaniami, kontekstową świadomość ogólnego środowiska oraz wsparcie poprzez dokumentację i szkolenia.

Zespół platformy bazowej definiuje sposób, w jaki organizacja tworzy i uruchamia własne aplikacje i infrastrukturę w oparciu o przepływy pracy, automatyzację, kontrolę źródeł i samoobsługę. Zmiany w tym obszarze kładą nacisk na to, jak zespoły programistów współpracują nad tym, co muszą zbudować, ponieważ każdy zespół będzie polegał na sobie nawzajem, aby zapewnić podstawowe możliwości dla swoich aplikacji.

W 2022 r. więcej firm zacznie budować zespoły inżynierów platformy, aby z czasem móc skuteczniej zarządzać swoimi aplikacjami, technologią i - co najważniejsze - sposobem współpracy w tych obszarach.

Prognoza 2 - Doświadczenie programisty stanie się zdefiniowaną kategorią

Od wielu lat doświadczenie klienta jest punktem centralnym. Lepsze doświadczenie klienta przekłada się na większą sprzedaż. Równolegle do tego, doświadczenie pracowników stało się punktem centralnym - w końcu, jeśli masz szczęśliwych pracowników, którzy mogą dobrze wykonywać swoją pracę, to powinni oni tworzyć zadowolonych klientów.

Doświadczenie programistów będzie przechodzić ten sam proces. Rozumiem przez to, że przedsiębiorstwa będą przyglądać się temu, w jaki sposób dostawcy chmury i firmy technologiczne budują swoje narzędzia, aby pomóc programistom w pracy, a następnie zastanowią się, jak zastosować te same lekcje dla własnych programistów.

Powodem tego jest to, że przedsiębiorstwa chcą, aby ich programiści byli bardziej produktywni i zadowoleni z tego, jak pracują, ale chcą również zarządzać i kontrolować swój własny los wokół technologii. Chcą zapewnić ten sam poziom szybkości i wydajności w zakresie konfigurowania rzeczy, ale w całym swoim stosie IT. Dla firm korzystających z prywatnych chmur chodzi o uzyskanie równości z konkurencją, która w pełni angażuje się w chmurę publiczną.

Inwestycje w doświadczenie programistów będą polegały na tym, aby to samoobsługowe podejście do budowania aplikacji działało i to szybko. Rezultatem powinno być to, że programiści w tych bardziej tradycyjnych firmach mogą uzyskać te same korzyści, które uzyskują programiści w innych firmach stosujących podejście cloud-native. Mamy nadzieję, że te wdrożenia pomogą programistom być bardziej produktywnymi i że będą oni zadowoleni z pozostania w tych firmach, zamiast przechodzić do innych ról.

Prognoza #3 - Deweloperzy będą razem zajmować się danymi i Kubernetes

Kontenery oprogramowania zostały po raz pierwszy zaprojektowane do zarządzania komponentami aplikacji, tworzonymi, gdy są potrzebne i niszczonymi, gdy nie są potrzebne. Deweloperzy wybrali Kubernetes, aby pomóc im w automatycznym zarządzaniu tymi środowiskami. Jednak nie obsługiwało to tego, jak te aplikacje zarządzają danymi, które tworzą w czasie. Środowiska te musiały być raczej stanowe niż bezstanowe, ponieważ dane muszą istnieć w czasie.

W 2021 r. 90 proc. członków społeczności Data on Kubernetes uznala, że Kubernetes jest gotowy na obciążenia typu stateful, czyli typowe bazy danych lub trwałe pamięci masowe. W 2022 r. bazy danych na Kubernetes przejdą od społeczności wczesnych zwolenników do bardziej powszechnego zastosowania w aplikacjach mikroserwisowych. Stamtąd to podejście stanie się domyślnym podejściem do danych jako części wdrożeń aplikacji.

W 2022 r. programiści będą nadal wybierać produkty, których chcą używać w swojej pracy. Firmy z dużymi budżetami na ewangelizację deweloperów będą konkurować o uwagę ze społecznościami open-source, które będą chciały przyciągnąć współpracowników, osoby odpowiedzialne za tworzenie oprogramowania i użytkowników. Jak to się rozwinie, będzie miało wpływ na to, jak poszczególne projekty sobie radzą, jak również na sukces open source jako podejścia w czasie.

Źródło: IDG Connect

https://www.idgconnect.com/article/3643055/predictions-for-2022-why-and-how-developer-experience-will-make-a-difference.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200