Przetwarzanie za kratami

Środowisko wykonawcze

Semantyka OGSA definiuje instancję usługi GS: sposób jej tworzenia, jak ją się nazywa, określa czas życia, jak się z nią komunikuje itp. W praktyce instancje usług GS tworzy się w określonym środowisku wykonawczym (host). Konkretne środowisko wykonawcze definiuje nie tylko model programowy, język programowania, narzędzia do programowania i testowania, ale również jak implementacja usługi GS spełnia wymagania w stosunku do semantyki Grid.

Naukowe aplikacje Grid korzystają z systemów operacyjnych komputerów jako środowiska wykonawczego, a same usługi tworzy się w wielu językach: Fortran, C/C++ lub Java.

Web Services definiuje się w bardziej zaawansowanych środowiskach wykonawczych kontenera obiektowego, takich jak serwer aplikacyjny J2EE, Sun One lub środowisku .Net. W porównaniu z niewielkimi możliwościami funkcjonalnymi systemów operacyjnych środowiska typu kontener oferują wysoko zaawansowane możliwości w zakresie zarządzania, bezpieczeństwa, łatwości programowania.

Definiując semantykę usług, OGSA określa współdziałanie między usługami w sposób niezależny od środowiska wykonawczego. Jest jednak oczywiste, że każdą implementację GS może wspomóc środowisko wykonawcze, mające pewne minimum właściwości. Stąd wyraźne ukierunkowanie nowych implementacji GS dla biznesu na kontenery J2EE (serwery aplikacyjne).

IBM i kratownice OGSA

Kratownice Grid są obecnie używane głównie przez uczelnie i laboratoria badawcze. Angażując się w projekt OGSA, IBM ma na celu takie upowszechnienie technologii Grid, aby mogły z niej korzystać korporacje. Ostatecznym celem technologii Grid jest rozwój od prostej agregacji zasobów przez wspólny dostęp do danych po ścisłą współpracę, tj. wspólną pracę nad projektami, integrację procesów biznesowych i wspólne korzystanie z aplikacji.

Strategia IBM w zakresie kratownic Grid i architektury OGSA opiera się na wspieraniu otwartych standardów, współpracy z grupami opracowującymi rozwiązania OGSA oraz włączaniu ich w rozwiązania sprzętowe i systemowe IBM w taki sposób, aby w ramach kratownic można było korzystać ze wszystkich komputerów IBM zarówno największych mainframe'ów zSeries, potężnych serwerów pSeries oraz iSeries, jak i najmniejszych serwerów intelowskich xSeries.

IBM już umożliwia swoim klientom testowanie technologii Grid w biznesie przez udostępnianie w ośrodkach Grid Innovation Center kratownicy, narzędzi i ekspertyzy. Jeden z takich ośrodków w Montpellier na południu Francji ma służyć pomocą klientom z naszego obszaru geograficznego. Są tam udostępniane kratownice obliczeniowe oparte na zestawach serwerów unixowych IBM pSeries, wirtualnych zestawach serwerów linuxowych (realizowanych jako maszyny wirtualne na mainframe'ach zSeries) oraz serwerach z Windows.


TOP 200