Przetasowania na rynku usług IT

Państwowe software-house’y wynajmują pracowników IT

Najważniejszymi jednostkami pełniącymi rolę centrów kompetencyjnych administracji publicznej są Centralny Ośrodek Informatyki (dla projektów Ministerstwa Cyfryzacji) oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (dla projektów Ministerstwa Zdrowia). Pierwsza z nich odpowiada za utrzymanie i rozwój kluczowych systemów IT państwa, m.in.: Systemu Rejestrów Państwowych, ePUAP, Profilu Zaufanego (eGo), platformy obywatel.gov.pl czy systemu CEPIK 2, druga – za digitalizację branżowych procesów zarządzania i wymiany informacji w sektorze opieki zdrowotnej.

Oba podmioty realizują coraz więcej – i coraz bardziej zaawansowanych – projektów, wykorzystując przy tym usługi wynajmu specjalistów IT. Formuła ta pozwala obejść typowe dla sektora publicznego ograniczenia płacowe, racjonalizuje ponoszone na pracowników IT nakłady finansowe, a także daje gwarancję, że nie będą oni forsowali określonego rozwiązania tylko dlatego, że jego implementacja byłaby opłacalna z punktu widzenia dostawcy.

Zobacz również:

  • Sprzedaż zarządzanych usług IT jest coraz bardziej opłacalna

Formuła body leasingu może się sprawdzić w projektach agile’owych, wymagających dużej dynamiki i elastyczności. Skoro kupujemy nie efekt, a godziny, można wykorzystać je elastycznie do skutecznego przeprowadzenia projektu. Body leasing jest też dobrym wyborem, gdy chodzi o rozwój istniejącego projektu albo utrzymanie systemu, który już działa” – mówi minister Streżyńska. „Wynajmuję pracowników, którzy pracują dla mnie. Nie przychodzą z własną koncepcją. Nie sprzedają mi swojego pomysłu. Realizują mój” – podkreśla.

Pierwsze próby wykorzystania zewnętrznych specjalistów IT do budowy rozwiązań IT jeszcze w 2013 roku podejmował CSIOZ. „Początkowo były to prace związane z prostymi rejestrami, następnie rozszerzono to na tzw. systemy dziedzinowe czyli bardziej zaawansowane rozwiązania IT. Model ten w połączeniu ze stosowaniem podejścia zwinnego w ramach naszych projektów sprawdzał się bardzo dobrze zwłaszcza ze względu na specyfikę interesariuszy (odbiorców końcowych naszych systemów). Budowane i rozwijane przez nas systemy charakteryzują się przede wszystkim dużą zmiennością wymagań przy jednoczesnym oczekiwaniu na szybkie dostarczenie pierwszych działających usług” – opowiada Marcin Węgrzyniak, dyrektor CSIOZ. W ten sposób jednostka sfinalizowała projekt P4, w ramach którego powstały takie dziedzinowe systemy zarządzania informacją w ochronie zdrowia, jak: medyczny system statystyczny, ewidencja zasobów ochrony zdrowia, System Monitorowania Zagrożeń, platforma do obrodu produktami leczniczymi, czy System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

Obecnie wynajem specjalistów IT oraz zwinne metodyki zarządzania wykorzystywane są do rozwijania najważniejszego projektu informatycznego sektora opieki zdrowotnej w Polsce: Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1). „Widzimy już pierwsze efekty takiego podejścia. W ostatnich tygodniach, po raz pierwszy w dziesięcioletniej już – niestety – historii platformy P1, udostępnione zostało środowisko integracyjne, w którym producenci oprogramowania do gabinetów, szpitali czy aptek mogą testować zgodność swoich rozwiązań z systemem e-Recepty” – podkreśla Marcin Węgrzyniak.

W podobnym kierunku, zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez Ministerstwo Cyfryzacji, zmierza COI. W czerwcu bieżącego roku jednostka wyłoniła zwycięzców przetargu na „świadczenie kompleksowych usług z zakresu zapewnienia zasobów ludzkich w obszarze IT” na okres trzech lat. Wartość zamówienia wynosiła imponujące 116 mln zł. W zamian za tę kwotę zwycięzcy mają przez okres trzech lat dostarczać szereg specjalistów IT: od deweloperów i testerów, przez architektów IT, specjalistów od bezpieczeństwa i baz danych, aż po scrum masterów. Do postępowania przetargowego przystąpiło 12 firm; wśród zwycięzców znaleźli się: devire (d. Devonshire), Britenet, Sii, Transition Technologies oraz Cube.ITG.

Konieczność skorzystania z zewnętrznych zasobów ludzkich wynika ze specyfiki projektów prowadzonych przez Centralny Ośrodek Informatyki. Będziemy łączyć doświadczenie i wiedzę naszych pracowników etatowych z energią pracowników pozyskanych w ramach outsourcingu personalnego. Jest to konieczne w sytuacji, gdy dostajemy kolejne zlecenia i zawieramy kolejne umowy na realizację kluczowych projektów IT w administracji” – wyjaśnia Igor Ryciak, rzecznik COI. „W praktyce pozyskanie specjalistów IT oferując kandydatom umowę o pracę na czas określony jest niezwykle trudne. Rozwiązaniem jest czasowy wynajem pracowników”.

Wzrost popularności wynajmu pracowników IT to oczywiście nie tylko efekt rosnącego znaczenia tych usług w administracji publicznej, ale także silnie odczuwane również w sektorze prywatnym braki w dostępie m.in. do wykwalifikowanych programistów; według danych firmy doradczej Sedlak & Sedlak, tylko w Polsce brakuje około 50 tys. specjalistów IT. W całej UE niedostatki kadr IT szacowane są na setki tysięcy osób.


TOP 200