Przestępcy stawiają na Androida i Bitcoin

Działający w ramach firmy McAfee ośrodek badawczy McAfee Labs wytypował cztery trendy w cyberprzestępczości, które w ostatnim czasie się wyraźnie nasilają. Chodzi o tworzenie wirusów dla systemu Android, wykorzystywanie szkodliwego oprogramowania opatrzonego podpisem cyfrowym, wysyłanie spamu oraz oszustwa związane z cyfrowymi walutami. 

Analiza przygotowana przez McAfee Labs dotyczy trzeciego kwartału bieżącego roku. Dowiadujemy się z niej m.in., że:

- w Q3 wykryto blisko 700 tys. nowych szkodliwych programów dla systemu Google Android – to o ponad 30% więcej niż analogicznym okresie roku ubiegłego. Przedstawiciele firmy zwracają uwagę, że wśród nich pojawił się nowy typ androidowych szkodników – programy, które potrafią obchodzić wymóg przedstawienia cyfrowej sygnatury potwierdzającej, że program został przetestowany przez Google.

- o blisko 50% wzrosła liczba złośliwych programów, które zostały podpisane autentycznymi cyfrowymi certyfikatami, wydanymi przez odpowiednią instytucję CA (Certificate Authority). Zdaniem McAfee Labs, przestępcy doceniają to rozwiązanie, gdyż znacznie ułatwia ono dystrybucję złośliwego oprogramowania – wiele osób instaluje złośliwe programy, bo są przekonani że certyfikat w 100% gwarantuje, iż aplikacja jest bezpieczna.

Zobacz również:

  • HarmonyOS trzecim najpopularniejszym systemem mobilnym
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Huawei nadal numerem jeden w rozwoju sieci 5G

- o 125% wzrosła ilość spamu (w porównaniu z trzecim kwartałem 2012) – według ekspertów, główną przyczyną tego zjawiska jest fakt, iż coraz więcej firm chcących legalnie rozsyłać wiadomości reklamowe kupuje bazy adresowe z niepewnych źródeł, przyczyniając się tym samym do wzrostu liczby wiadomości spamowych.

- wyraźnie wzrosło zainteresowanie cyberprzestępców cyfrowymi walutami – przede wszystkim Bitcoinem. Coraz więcej jest ataków, których podstawowym celem jest wykradanie tego środka płatniczego. Co więcej – przestępcy zaczynają wykorzystywać Bitcoiny do swoich wewnętrznych rozliczeń, co zdecydowanie utrudnia organom ścigania śledzenie ich powiązań i przepływu nielegalnie zdobytych środków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200