Przepustowość połączeń Starlink ma wkrótce przekroczyć granicę 300 Mb/s

Elon Musk poinformował, że przepustowość łączy satelitarnych obsługiwanych przez kosmiczny system Starlink podwoi się w tym roku, co spotka się na pewno z życzliwym przyjęciem ze strony ponad 10 tys. internautów, którzy testują obecnie to rozwiązanie.

Starlink

Prowadzone w ramach programu pilotażowego testy tego rozwiązania pokazują, że obsługujące je routery Starlink przesyłają dane z szybkością od 50 do 150 Mb/s, chociaż zdarzają się sytuacje, w których szybkość przekracza 200 Mb/s. Firma SpaceX zapowiada, że już za kilka miesięcy parametr ten powinien przekroczyć granicę 300 Mb/s.

Drugim ważnym parametrem, który charakteryzuje szybkie połączenie internetowe, jest opóźnienie. Odgrywa on szczególnie ważną rolę w przypadku uruchamiania aplikacji przetwarzających dane w czasie rzeczywistym, np. transmitujących na żywo obrazy czy dźwięk.

Zobacz również:

  • Chiny chcą cenzurować wszystkie komentarze w internecie
  • W Ukrainie rośnie liczba osób korzystających z usługi Starlink
  • Powstała Silesian Space Valley

Opóźnienia oferowane przez sieć satelitów Starlink także mają ulec znacznemu skróceniu i spaść poniżej granicy 10 milisekund. To bardzo dobry wynik biorąc od uwagę fakt, że w przypadku stałych łącz oferujących szerokopasmowy dostęp do internetu parametr ten wynosi średnio ok. 25 ms, a w przypadku sieci mobilnych opóźnienia wahają się w granicach 50 ms (mówimy cały czas o średnich wartościach obserwowanych w różnych krajach na całym świecie).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200