Przeprowadzono cyberatak na Straż Graniczną Ukrainy

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy stała się celem cyberataku. Jego skutkiem jest zmniejszona wydolność i opóźnienia w przekraczaniu granicy przez uchodźców.

W niedzielę - 27 lutego 2022 roku do Polski wjechało prawie 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Straż graniczna pomaga w akcji przesiedleńczej, a skoordynowane zbiórki po stronie Polski pomagają sprawnie przeprowadzić całą akcję.

Celem ataku stały się przejścia graniczne Ukrainy
Źródło: pexels.com

Celem ataku stały się przejścia graniczne Ukrainy

Źródło: pexels.com

Niestety Państwowa Straż Graniczna Ukrainy została zaatakowana cyberatakiem typu data wiper, który spowolnił wydolność na granicy pomiędzy Ukrainą, a Rumunią.

Zobacz również:

Informacja została po raz pierwszy przekazana przez ekspertkę do spraw bezpieczeństwa, która podczas przekraczania granicy Ukrainy z Rumunią rozmawiała z pracownikami ukraińskiej straży granicznej. Całość została zrelacjonowana przez portal VentureBeat.

Uchodźcy uciekający z Ukrainy musieli długo czekać na granicy. Rekordowy okres oczekiwania grubo ponad dobę. Informacje zostały przekazane przez Chris Kubecką - amerykańską badaczkę bezpieczeństwa komputerowego i specjalistkę od cyberbezpieczeństwa.

Według Kubeckiej ukraińska straż graniczna nie może odprawiać obywateli, ponieważ cały system informatyczny przestał działać. Kubeckiej udało się przedostać do Rumunii w autobusie z innymi uciekającymi z Ukrainy w sobotę.

Według Chris Kubeckiej atak przeprowadzono w sobotę 26 lutego 2022 roku krótko po godzinie 6 rano czasu ukraińskiego. Dowiedziała się ona o nim od samej Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, gdy zapytała o przyczynę dużych opóźnień w odprawie.

Podobne ataki przeprowadzono w ubiegłą środę. Zaatakowano wtedy Ministerstwo Obrony Ukrainy, firmy finansowe, lotnicze oraz świadczące usługi informatyczne. Badacze nazwali atak jako HermeticWiper.

W sobotę podobny atak przeprowadzono na przejściu granicznym Ukraina-Rumunia w Siret. Według danych uzyskanych przez Kubecką atak został przeprowadzony jedynie po stronie ukraińskiej.

Kubecka stara się zdobyć próbkę złośliwego oprogramowania wiper i przekazać go Unii Europejskiej oraz CERT-EU (Computer Emergency Response Team for the EU). Obywatelka Stanów Zjednoczonych czekała na odprawę około 28 godzin. Według Kubeckiej atak typu data wiper przeprowadzony na Państwową Straż Graniczną Ukrainy to część cyberwojny prowadzonej przez Rosję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200