Przeprowadzka z Visual Basica do Delphi i Kylixa

Trudno jest namówić programistę do zmiany narzędzi, zwłaszcza gdy chodzi o pakiet RAD.

Trudno jest namówić programistę do zmiany narzędzi, zwłaszcza gdy chodzi o pakiet RAD.

Pierwszym problemem są przyzwyczajenia (nawet tak prosta - wydawałoby się - funkcja automatycznego podpowiadania składni działa inaczej w różnych programach). Drugi problem wiąże się ze znajomością języka programowania - osobie znającej Javę trudno zacząć stosować Delphi, które ma zupełnie inną składnię i odmienną filozofię kodowania.

Naprzeciw potrzebom programistów wyszedł Borland. Firma oferuje pakiet Cross Platform RAD, przeznaczony dla użytkowników Visual Basica, którzy chcieliby zacząć korzystać z narzędzi Borlanda - Delphi i Kylixa. Do pakietu Borland dodaje konwerter DeLux, pomocny w przeniesieniu istniejących aplikacji z VB do Object Pascala.

Przenoszenie szkieletu

DeLux dobrze radzi sobie z przenoszeniem do środowiska Borlanda szkieletu istniejącej aplikacji i interfejsu VB, a przy tym stanowi nieocenioną pomoc dla początkujących w Delphi. Mogą oni zobaczyć, jakim fragmentom kodu w VB odpowiadają procedury w Delphi.

Pakiet konwertuje wszystkie wbudowane kontrolki VB, większość standardowych kontrolek Windows, a także dużą część kodu modułów i klas VB. Obsługa błędów jest zamieniana na mechanizm try/catch. Program czasami ma kłopoty ze znalezieniem klas bazowych niektórych komponentów, jednak wtedy dosyć czytelnie oznacza dane miejsce w kodzie. Można zdecydować, że DeLux będzie konwertować tylko definicję wizualną interfejsu i pozostawi puste miejsce na kod procedur. Wygląd formatek "tłumaczony" jest niemal w 100% (a podczas konwersji można zmienić "styl" interfejsu).

Teoretycznie Delphi 6.0 i Kylix są zgodne - mogą kompilować te same projekty itp. Mimo to w DeLux można określić, dla którego z kompilatorów Borlanda ma być generowany kod (inaczej są tłumaczone np. klasy obiektów COM).

Program w wersji Standard nie jest pozbawiony wad. W przypadku rozbudowanych projektów VB czasami trzeba je ręcznie podzielić przed konwersją, by aplikacja działała poprawnie.

Do większych projektów

Gdy konwersji trzeba poddać większą aplikację, dobrym wyborem powinien okazać się DeLux Professional. Umożliwia on bowiem dokładniejszą kontrolę konwersji i poprawnie obsługuje dostęp do danych przez ADO (ActiveX Data Objects). Nie można jednak liczyć, że kod odpowiedzialny za obsługę bazy danych po konwersji będzie działał na Linuxie. Pakiet potrafi także przekształcać odwołania do obiektów DAO (Data Access Objects) na odwołania do ADO.

Ponadto DeLux Professional pozwala definiować zasady "mapowania" dla niestandardowych klas. W ten sposób można np. przenieść do Delhi niestandardowe kontrolki, nie odwołując się do bazowych obiektów COM (np. zrobić konwersję pomiędzy FlexGrid w VB a własną siatką napisaną w Delphi). Wersja podstawowa pozwala tylko określać sposób mapowania metod i właściwości klas.

Cross Platform RAD składa się z Delphi 6.0 Professional, Kylix Developer, a także wersji Standard konwertera Delux Software. Dodatkowym warunkiem przy zakupie jest przedstawienie kopii faktury za Visual Basic. Pakiet kosztuje 599 USD.


TOP 200