Przeprowadziliśmy testy terenowe Starlink

Internet szerokopasmowy w najodleglejszym regionie? Już dzisiaj? Sieć satelitarna Starlink obsługiwana przez należącą do Elona Muska amerykańską firmę kosmiczną SpaceX chce to właśnie zaoferować na całym świecie. Nasi zaprzyjaźnieni niemieccy eksperci przeprowadzili właśnie badanie terenowe.

Przeprowadziliśmy testy terenowe Starlink

Nie zastanawialiśmy się długo: chcieliśmy sprawdzić, czy Starlink może być rozwiązaniem dla zdalnego biura. W końcu Starlink może nie tylko dostarczać łącza szerokopasmowe do regionów o słabym zasięgu światłowodów, ale także na place budowy, festiwale i inne. Zapowiedziano już, że Starlink będzie obsługiwał także aplikacje mobilne. Tak więc szerokopasmowa łączność dla statków, pociągów i samolotów może wkrótce stać się rzeczywistością. Bez dalszych ceregieli złożyliśmy więc aplikację beta, a kilka tygodni później paczka od Space X wylądowała w biurze.

Przeprowadziliśmy testy terenowe Starlink

Misa Starlink nie zajmuje dużo miejsca i nie przeszkadzają jej metalowe balustrady

Fot.: Carsten Mickeleit

Konfigurowanie i instalowanie programu Starlink

Każdy, kto kiedykolwiek ustawiał antenę satelitarną, obawia się żmudnej pracy w przypadku Starlink i zastanawia się, czy ma odpowiedni sprzęt pomiarowy, czy może jednak powinien przekazać całą sprawę instalatorowi.

Zobacz również:

  • Starlink bez rządowej dotacji na rozwój satelitarnego internetu
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
Przeprowadziliśmy testy terenowe Starlink

Sprzęt Starlink jest tak łatwy w instalacji, jak wygląda.

Fot.: Carsten Mickeleit

Ale tak jak jazda Teslą sprawia, że zastanawiasz się, po co w ogóle zrobiłeś prawo jazdy, tak instalacja anteny Starlink jest stosunkowo prosta: wepnij antenę w stojak, umieść ją na otwartej przestrzeni, podłącz wszystkie kable, a antena zacznie buczeć i szukać najlepszego odbioru jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W rzeczywistości, instalacja może konkurować z każdym routerem DSL pod względem szybkości konfiguracji. W ciągu kilku minut każda lokalizacja może zostać wyposażona w szerokopasmowy dostęp do internetu.

Jeśli nie wybrali Państwo najlepszej możliwej lokalizacji, jest to również wykrywane automatycznie i pomoc techniczna Starlink natychmiast wysyła e-mail z opisem, jak zoptymalizować umiejscowienie. Miejsce pokazane na zdjęciu powyżej na tarasie naszej berlińskiej siedziby jest również miejscem naszych pomiarów. Pokazuje, że Starlink nie potrzebuje zbyt wiele miejsca i nie przeszkadzają mu metalowe barierki.

Doskonałe wyniki w pomiarach szerokopasmowych

Ale teraz do rzeczy: jak dobry jest internet Starlink, zwłaszcza teraz w fazie beta, kiedy zainstalowano tylko kilka satelitów (na czerwiec 2021: 1.800 z ok. 42.000)? Wynik: W rzeczywistości jakość połączenia waha się - ale na bardzo wysokim poziomie. W naszych testach - rozłożonych na cały dzień - było to od 73 Mbit/s do 240 Mbit/s, przy czym najczęściej mierzone były wartości w okolicach 150 Mbit/s. Wartości wysyłania od 10 do 20 Mbit/s są również dość solidne.

Przeprowadziliśmy testy terenowe Starlink

Odczyty są doskonałe

Fot.: Carsten Mickeleit

Opóźnienie wynosiło regularnie od 40 do 50 ms. Nie jest to porównywalne z połączeniem światłowodowym w naszym biurze, ale jak na połączenie satelitarne są to doskonałe wyniki. I nie należy o tym zapominać: obecna średnia wartość dla połączeń internetowych w Niemczech wynosi 15 Mbit/s, co stanowi zaledwie jedną dziesiątą przepustowości oferowanej przez Starlink.

Starlink: Nie tylko internet

Ale jaki wpływ na połączenie satelitarne ma pogoda? Spodziewaliśmy się osłabienia sygnału – i podczas naszego testu, nad naszą lokalizacją przeszły obfite opady deszczu. Nie miało to jednak wymiernych negatywnych skutków.

Po tych technicznych pomiarach przystąpiliśmy do autotestu. Azure Virtual Desktop, VPN i oczywiście wszechobecne obecnie spotkania wideo, wypróbowaliśmy nawet drukowanie przez satelitę. Wniosek: Wszystko działało tak, jak można się spodziewać po bardzo szybkim połączeniu internetowym. Wprawdzie podczas rozmowy wideo wystąpiła krótka przerwa, ale nie byliśmy w stanie określić, czy była ona rzeczywiście spowodowana połączeniem. Sam Starlink opisuje, że takie przerwy mogą się jeszcze zdarzać.

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy już teraz bardzo dobre dane dotyczące wydajności, rzeczywiście poprawią się wraz z dalszą rozbudową sieci satelitarnej.

Starlink - cena i warunki

Pakiet Starlink w Niemczech kosztuje 499 euro plus 61 euro wysyłka i 99 euro opłaty za usługę miesięcznie. Przy zamówieniu należy podać miejsce instalacji, które nie mogło zostać zmienione na początku fazy beta. Stało to na przeszkodzie spontanicznemu zakładaniu Starlink w różnych miejscach.

Trzeba przyznać: Przy tej cenie Starlink jest wyraźnie droższy niż porównywalne połączenie DSL. Jednak ci, którzy do tej pory zapomnieli o szerokopasmowym rozszerzeniu, zapewne chętnie zapłacą 99 euro. Interesujące jest również to, że obecnej wersji nie ma możliwości wstrzymania usługi (wg FAQ).

Z czysto technicznego punktu widzenia wydaje się to jednak możliwe, a samo wspomnienie o tej opcji (lub braku opcji) daje nam nadzieję. Ponieważ wtedy Starlink stanie się opłacalny jako rozwiązanie dla firm, którzy chcą wyposażyć różne lokalizacje w szerokopasmowy dostęp do internetu w rytmie sezonowym. Zwłaszcza, że w międzyczasie usunięto już stałe przyporządkowanie miejsca instalacji. W przypadku lokalizacji, które nie mają adresu, można użyć kodu Plus, który Google przypisuje każdej lokalizacji na świecie i który można łatwo ustalić na Mapach Google.

Mimo entuzjazmu, po teście Starlink musiał ponownie ustąpić miejsca światłowodowi w naszym biurze. Używając kodu Google, Starlink wydawał się jednak idealny dla mojego greckiego domu wakacyjnego. Wraz z rozpoczęciem wakacji letnich szybko zorganizowano transport do Grecji kamperem.

Starlink, europejskie granice i wsparcie z innej gwiazdy

Ale to właśnie w tym miejscu Starlink osiąga obecnie swoje granice w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Jako Europejczycy dopiero co przyzwyczailiśmy się do tego, że nasza taryfa opłat za transmisję danych obowiązuje w całej UE, więc - co prawda nieco naiwnie - nie spodziewałem się, że internet z kosmosu zawiedzie na granicach UE. Niestety, ale musiałem zdać sobie sprawę, że można korzystać tylko z lokalizacji w tym samym kraju. Zatem zanim Starlink będzie mógł być prawidłowo wykorzystywany w pociągach, statkach i transporterach w UE, należy przezwyciężyć to ograniczenie.

Natomiast wsparcie Starlink wydawało się być z innej planety - w pozytywnym sensie. Ylenia z Kalifornii odebrała telefon niemal natychmiast po tym, jak wysłałem jej wiadomość na czacie. Wyraziła swoje ubolewanie i obiecała, że faktycznie odbierze zestaw Starlink na greckiej wyspie i zwróci cenę.

Aby to zrobić, trzeba wiedzieć, że nie ma tam ani dokładnych adresów odbioru, ani typowych usług kurierskich, takich jak DHL. To również był problem dla Starlink, ale po 1-2 dniach poszukiwań Ylenia rozwiązała problem, wysłała odpowiednią etykietę RMA z greckim adresem i numerem telefonu firmy kurierskiej, która dostarcza paczkę do DHL. Teraz antena Starlink jest w drodze powrotnej do Kalifornii.

Solidne rozwiązanie z dużym potencjałem

Starlink to bardzo solidne rozwiązanie. Prosta instalacja, przekonujące wyniki przepustowości i doskonałe wsparcie. Będziemy z ciekawością śledzić rozwój tego produktu.

Trzeba przyznać: jeżeli cena usługi Starlink nie zostanie obniżona lub dofinansowana przez rząd federalny, to nie będzie ona alternatywą dla DSL. Ale nie musi tak być, ponieważ Starlink umożliwia zupełnie nowe i obecnie niespotykane scenariusze zastosowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przestrzeń coworkingowa powstała na przysłowiowej pustyni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200