Przepowiednie sieciowe 2002

Czymże byłby początek roku bez podjęcia próby sformułowania kilku przepowiedni. Oto jakie sieci roku 2002 "zobaczył w szklanej kuli" zespół specjalistów z amerykańskiego tygodnika "Network World" (IDG).

Czymże byłby początek roku bez podjęcia próby sformułowania kilku przepowiedni. Choć to przede wszystkim rodzaj zabawy, to jednak pożytecznej, zawsze pokazującej aktualne zagadnienia oraz trendy rynkowe i technologiczne. Oto jakie sieci roku 2002 "zobaczył w szklanej kuli" zespół specjalistów z amerykańskiego tygodnika "Network World" (IDG).

1. Po wzajemnym testowaniu i walce pełnomocników stron nastąpi ostatecznie fuzja Hewlett-Packarda i Compaqa, choć nie obejdzie się bez przewidywanych wcześniej bólów integracyjnych, a korzyści z połączenia nie będą tak oczywiste, jak przekonują jego zwolennicy. Sporo na tej fuzji skorzystają IBM i Dell.

Zobacz również:

  • Inteligentne ubrania obsłużą łączność z urządzeniami wearable
  • Slack podnosi ceny dla użytkowników subskrypcji Pro

2. Sprawa Microsoftu będzie wyciszana - administracja rządowa odpuści gigantowi z Redmond, dając mu jedynie lekko "po łapkach".

3. Platformy zarządzania siecią zostaną oficjalnie ogłoszone za martwe i będą zastępowane przez trochę lepiej integrowalne produkty punktowe.

4. Lucent lub Nortel zostaną wykupione przez jednego z europejskich producentów sprzętu telekomunikacyjnego (zgadnij sam: którego?).

5. Pomimo rosnącego poparcia dla Linuxa coraz więcej dostawców otwartego kodu źródłowego zamknie swoje podwoje.

6. Firmy nie będą się spieszyć z wdrażaniem produktów bezprzewodowego Ethernetu w standardzie 802.11a 54 Mb/s, ponieważ urządzenia naręczne (handhelds) nie obsługują go oraz dlatego, że wyłaniający się standard 802.11g obiecuje wsteczną kompatybilność z 802.11b. Jednakże wprowadzanie punktów dostępowych z podwójnym standardem - 802.11a/802.11b - może spowodować pewne przyspieszenie.

7. Dostępność technologii Bluetooth w telefonach komórkowych i urządzeniach PDA spowoduje szerszą jej adaptację w pozostałych urządzeniach oraz spadek cen. Natomiast Bluetooth pozostanie technologią typu point-to-point.

8. Rozwiązania ISCSI będą się rozwijać, wywołując pytania o potrzebę istnienia Fibre Channel w sieciach pamięci masowych, lecz ta druga technologia okaże się odporna dzięki zaletom związanym z jej wydajnością

9. Technologie typu web service skrystalizują się i do końca roku będą używane do budowy znaczących aplikacji korporacyjnych przez wiele firm, ale tworzenie aplikacji "w locie" poprzez Web pozostanie w sferze bajek.

10. Rozwiązania CRM (Customer Relationship Management) były jednym z tematów "na topie" w 2001 r., ale ich kuzyn - Supplier Response Management - będzie przykuwać powoli coraz więcej uwagi w tym roku, jako że przynosi autentyczne oszczędności na zarządzaniu relacjami z dostawcami.

11. Gospodarka powróci do równowagi w III kwartale. Gospodarka powróci do równowagi w III kwartale. Gospodarka powróci do równowagi w III kwartale... (ten refren należy powtarzać w wielu publicznych miejscach do momentu, aż się stanie prawdą).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200