Przenoszenie aplikacji biznesowych do chmury

Dostosowanie procesów

Przeniesienie aplikacji biznesowych do środowiska chmurowego może niespodziewanie zmienić to, jak pracownicy realizują zadania, organizują przepływ pracy czy sposób, jak udostępniają i odczytują dane. Zanim więc uruchomi się aplikacje w chmurze, trzeba zrozumieć, jak obsługiwane są procesy obecnie i co może się zmienić po migracji.

Wielu dostawców chmury ma w ofercie usługi konsultingowe, służące projektowaniu i analizowaniu procesów biznesowych. Firmy mogą więc liczyć na wsparcie doświadczonych specjalistów i dostosować chmurę do własnych, unikalnych wymagań związanych z procesami i przepływem zadań.

Zobacz również:

  • Projektowanie zorientowane na użytkownika - Polska powyżej europejskiej średniej
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze

Wymagania prawne

Jeśli firma podlega specyficznym, branżowym regulacjom prawnym (służba zdrowia, instytucje finansowe), migracja nie zawsze będzie dopuszczalna. Warto szukać dostawców, którzy regularnie przechodzą zewnętrzne audyty. Przed podpisaniem kontraktu koniecznie należy omówić z dostawcą, jakiego rodzaju dokumentację, potwierdzającą zgodność jego infrastruktury z obowiązującymi przepisami, może on dostarczać. Najczęściej kwestia ta dotyczy przetwarzania danych osobowych powierzonych przez klienta operatorowi chmury.

Bezpieczeństwo i wsparcie

Aby określić wymagania dotyczące dostępności pomocy technicznej, należy zrobić rozeznanie, w jakich godzinach mogą jej potrzebować pracownicy firmy. Część operatorów chmur publicznych świadczy pomoc techniczną 24 godziny na dobę, ale dodatkowo klient powinien również sprawdzić, jak szybko może liczyć na odpowiedź po przekazaniu zgłoszenia.

W kwestiach bezpieczeństwa należy zażądać od dostawcy usług dokumentacji z zakresu stosowanych przez niego zabezpieczeń. Chodzi zarówno o ochronę przed włamaniami, jak również zabezpieczenie danych (backup) na wypadek awarii. Warto też dowiedzieć się, jaki gwarantuje poziom dostępności, aby zdawać sobie sprawę, ile czasu w danym okresie usługa może być niedostępna.

Licencjonowanie

Przed przeniesieniem aplikacji do chmury należy zbadać zgodność tej operacji z posiadanymi licencjami. Trzeba zacząć od sprawdzenia, czy firma posiada licencje z opcją BYOL (Bring Your Own Licence), co oznacza zgodę producenta na przeniesienie aplikacji do chmury w ramach danej licencji. Jeśli tak, należy ustalić z operatorem chmury, czy akceptuje takie licencje i czy przewiduje dodatkowe opłaty za korzystanie przez klienta z własnych licencji. Alternatywnie, operator chmury może mieć wykupione licencje SPLA (Services Provider License Agreement ), które pozwalają mu na udostępnianie danej aplikacji jako usługi.


TOP 200