"Przenośny" Gigabit Ethernet

Technologia Gigabit Ethernet prze do przodu i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będzie powszechnie stosowana w komputerach przenośnych. Świadczą o tym ostatnie zapowiedzi czołowych producentów sprzętu sieciowego i wypowiedzi specjalistów.

Technologia Gigabit Ethernet prze do przodu i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będzie powszechnie stosowana w komputerach przenośnych. Świadczą o tym ostatnie zapowiedzi czołowych producentów sprzętu sieciowego i wypowiedzi specjalistów.

John Hagerman, wiceprezydent działu marketingu w 3Com, powiedział na ostatniej konferencji poświęconej technologii Gigabit Ethernet, że tego lata będziemy świadkami nowej jakości. Czołowi producenci komputerów PC zamierzają instalować w swoich produktach płyty główne wyposażone w interfejsy Gigabit Ethernet, traktując takie rozwiązanie jako standard. Na rynku są już dostępne od jakiegoś czasu płyty główne PC zawierające porty gigabitowe, a obecnie płyty takie będą stosowane na większą skalę. Tak więc ekspansja tej technologii w środowisku sieci LAN nabierze nowego wymiaru.

Zobacz również:

Hagerman przewiduje, że jesienią br. możemy doczekać się kolejnych nowości, takich jak serwery klasy średniej z portami Gigabit Ethernet. Ale to nie wszystko - w IV kw. br. do rąk użytkowników trafią pierwsze (notebooki) wyposażone w porty gigabitowe. Producenci komputerów przenośnych muszą się jeszcze uporać z problemami związanymi z poborem mocy.

W 2003 r. kolejny postęp. Porty Gigabit Ethernet zaczną być instalowane w tanich serwerach podstawowych i w stacjach roboczych. Przewiduje się, że w 2005 r. Gigabit Ethernet będzie niewiele droższy od Fast Ethernetu. Tak czy inaczej, kontynuuje Hagerman, następne 12 miesięcy należeć będą do technologii gigabitowych, które opanowują nowe obszary rynku.

Bliski jest już moment, gdy nie będzie można powiedzieć, że trzeba dokupić kartę LAN standardu Gigabit Ethernet, ponieważ praktycznie każda płyta główna będzie standardowo wyposażona w takie porty. Będzie to dotyczyć nie tylko komputerów stacjonarnych, ale również notebooków i innych systemów przenośnych. Każdy notebook będzie od razu dysponować interfejsem Ethernet 10/100/1000.

Prawdę powiedziawszy, są już takie produkty. Przykład - firma Apple wprowadziła do swojej oferty w maju notebooki linii PowerBook G4, w których użytkownik znajdzie porty Gigabit Ethernet. Warto przypomnieć, że pierwsze komputery stacjonarne tej firmy (płyta główna Power Mac G4) wyposażone w porty gigabitowe weszły na rynek niecałe 2 lata temu.


TOP 200