Przenośne numery telefonów

Konsultanci z Gartner Inc. szacują, że ok. 10% abonentów sieci stacjonarnych zrezygnuje z usług dotychczasowego operatora przechodząc do sieci komórkowych pod warunkiem dostępności usługi przenoszenia numeru.

Koncepcja przenośności numerów przy przechodzeniu z sieci stacjonarnej do komórkowej jest nowością. Dotychczas mówiło się jedynie o zachowaniu numeru przy zmianie operatora komórkowego. Według analityków głównym powodem zainteresowania nową formą konwersji jest eliminacja jednego z głównych czynników, uniemożliwiających częste zmiany operatorów - konieczności zmiany numeru telefonu. Zachowując stały numer mamy zdecydowanie większą swobodę wyboru. Dla operatorów oznacza to zupełnie nowe zasady gry w walce o klienta. Jak twierdzą specjaliści zajmujący się badaniem rynku telekomunikacji, możliwość przenoszenia numeru pomiędzy dowolnymi sieciami może "wywrócić rynek do góry nogami".

Z prawnego punktu widzenia nie ma jeszcze odpowiednich mechanizmów regulujących zasady przenośności numeru "wireline to wireless", niemniej jednak w USA już za niedługo abonenci sieci komórkowych będą mogli skorzystać z usługi przenośności numeru "wireless to wireless"(FCC wyznaczyło datę 24 listopada 2003 roku, jako deadline dla operatorów).

Zobacz również:


TOP 200