Przemysł 4.0, czyli nowe porządki w serwerowni

Platforma szaf TS IT

Szafy serwerowe i sieciowe stanowią trzon każdego centrum danych, ponieważ mieszczą wszystkie aktywne komponenty, jak serwery, switche i systemy pamięci masowych. Systemy szaf zapewniają stabilne schronienie dla wrażliwych urządzeń. Poza tym zapewniają chłodzenie, zasilanie i połączenia w odpowiednich pozycjach umiejscowienia sprzętu. Służą jako interfejs do zastosowanej koncepcji chłodzenia i dzięki inteligentnym funkcjom zarządzania pozwalają uzyskać wgląd w rzeczywisty stan centrum danych.

Platforma szaf TS IT [Ref. 5] tworzy podstawę dla indywidualnych lub standaryzowanych rozwiązań centrów danych. Całkowicie beznarzędziowo można regulować płaszczyzny 19‘‘ i mocować kolejne akcesoria systemowe, jak półki urządzeniowe i kanały kablowe, w nowej technologii Snap-In. Elastyczność możliwych wymiarów zabudowy umożliwia zastosowanie szaf do wyposazenia serwerowego i sieciowego. TS IT są dostępne w wielu wariantach. Opierają się one na podstawowym spektrum różnych wymiarów (szerokość, wysokość i głębokość) szafy oraz na różnych możliwościach wykonania dopuszczalnego w ramach danego rozmiaru (patrz rys. 15). Zasadniczo są oferowane dwie różne opcje systemu 19‘‘: W TS IT w standardzie 19“, szyny profilowe 19“ są połączone wspornikami z obudową, dzięki czemu szafa w tej wersji może przyjąć do 1500 kg zabudowy. TS IT w wariancie bez dodatkowego wzmocnienia jest dopuszczona do całkowitego obciążenia 15 000 N / 1 500 kg. Umożliwiają to wsporniki, które przenoszą obciążenie na ramę TS. Beznarzędziowy montaż profili mocujących jest rzadko stosowany w szafach 19“, szczególnie gdy chodzi o przenoszenie dużych obciążeń. Szybkozłącza w technice Snap In w TS IT pozwalają zaoszczędzić czas przy montażu i ułatwiają późniejszą przebudowę.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
Przemysł 4.0, czyli nowe porządki w serwerowni

Rysunek 15. Platforma szaf TS IT

Alternatywnie można zastosować spawaną ramę montażową 19“, która dzięki rezygnacji z dodatkowych szyn do rozbudowy daje szczególnie duże możliwości okablowania. W przypadku zastosowania tej ramy TS IT jest dopuszczona do całkowitego obciążenia 10 000 N / 1 000 kg na płaszczyźnie 19“. Rama montażowa 19“ bazuje na tej samej formie profilu co szyny profilowe i dzięki temu pozwala na maksymalną kompatybilność z akcesoriami. Ponadto w ofercie są szafy wstępnie zmontowane (praktyczne kompletne pakiety), puste szafy do zabudowy indywidualnej oraz szafy z klasą ochrony do zastosowań w surowych warunkach otoczenia.

System monitorowania Computer Multi Control III

Systemy stosowane obecnie do monitorowania centrów danych umożliwiają osobom odpowiedzialnym za IT centralne nadzorowanie wszystkich warunków otoczenia w centrach danych. Wraz z wielkością systemów rośnie też ich kompleksowość, więc okablowanie poszczególnych komponentów – w tym również systemu monitorowania – staje się trudniejsze. System Computer Multi Control (CMC) III [Ref. 6] rozwiązuje ten problem poprzez zastosowanie magistrali CAN-Bus umożliwiającej szeregowe połączenie różnych czujników monitorujących ze stacją centralną. Istotnymi cechami są tu:

  • monitorowanie i sterowanie
  • protokoły: TCP/IPv4 i TCP/IPv6, SNMP, OPC-UA
  • alarm przez email, SMS, SNMP-Trap
  • Data Logger na karcie pamięci SD lub pendrivie
  • inteligentny czujnik temperatury, kontroli dostępu, dwa wejścia cyfrowe i wyjście przekaźnikowe
  • zastosowania monitorowania klimatyzacji: temperatura, wilgotność powietrza, wentylatory, mata filtracyjna, awaria klimatyzatorów
  • sterowanie/regulacja: wentylatory, ogrzewanie, klimatyzator przez drzwi, otwarcie drzwi;
  • zintegrowane redundantne zasilanie elektryczne

CAN-Bus wraz z możliwością redundantnego zasilania elektrycznego zapewniają wymagane bezpieczeństwo i wykrywanie błędów.

Przemysł 4.0, czyli nowe porządki w serwerowni

Rysunek 16. System monitorowania CMC III

CMC III jest przeznaczony głównie do zastosowań w większych aplikacjach IT, jednak CMC III w wersji Compact nadaje się również do użytkowania w mniejszych systemach i pojedynczych szafach. Węższy zakres wymagań pozwala na mniejszą liczbę funkcji, dzięki czemu możliwe staje się osiągnięcie optymalnego stosunku ceny do wydajności. OPC umożliwia integrację CMC III z niemal wszystkimi stanowiskami dyspozytorskimi i udostępnianie danych pomiarowych systemom zarządzania wyższego poziomu. Autor Bernd Hanstein jest głównym szefem działu zarządzania produktami IT w firmie Rittal w Herborn.


TOP 200