Przełomowa decyzja FDA dotycząca wszczepiania chipów do mózgu

Amerykańska Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wydała w końcu firmie kierowanej przez Elona Muska pozwolenie na rozpoczęcie testów polegających na wszczepianiu ludziom do mózgu chipów.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Testy takie uruchomi niebawem firma Neuralink, którą Musk założył siedem lat temu. Neuralink zapowiada, że wkrótce zacznie przyjmować zgłoszenia osób, które są zainteresowane takim eksperymentem. W marcu FDA odrzuciła prośbę firmy Neuralink o wydanie zgody na uruchomienie testów, argumentując istnieniem uzasadnionych obaw, że mogą one przynieść więcej szkód niż pożytku. Chodziło tu np. o to, że chipy takie mogą uszkodzić strukturę mózgu czy też przegrzewać się, zagrażając wtedy zdrowiu czy nawet życiu człowieka. Wydaje się, że kolejne dokumenty, jakie Neuralink przedstawiła agencji FDA przekonały władze o braku zagrożenia.

Do tej pory firma Neuralink testowała chipy mózgowe tylko na zwierzętach, np. na świniach i małpach. Neuralink twierdzi, że jego chipy mózgowe mogą pozwolić ludziom wykonywać zadania przy użyciu tylko ich umysłów i pomagać w leczeniu niektórych schorzeń. Elon Musk zapowiada, że chipy wszczepiane do mózgu będą pełnić rolę interfejsów, które pozwolą takiej osobie komunikować się drogą bezprzewodową bezpośrednio z komputerem. Firma zaprojektował już robota, który będzie wszczepiać ludziom do mózgu takie implanty.

Zobacz również:

  • Ładowanie bezprzewodowe - przydatna funkcja czy zbędny gadżet
  • Elon Musk odnotował spektakularną porażkę
  • Kłopoty z Twitterem

Musk twierdzi, że interfejs mózg-komputer pomoże osobom cierpiącym na różnego rodzaju choroby (chodzi tu np. o paraliż czy osoby, i której doszło do przerwania rdzenia kręgowego) komunikować się z komputerem, który następnie przekaże wiadomość otoczeniu. Firma Neuralink przekonuje, że prowadzone przez nią testy na małpach pokazały, że jest to absolutnie bezpieczna procedura.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200