Przełom w produkcji tranzystorów

Holenderskim naukowcom udało się stworzyć tranzystor o wielkości 1 nanometra, składający się tylko z jednej cząsteczki. Są oni zdania, że ten wynalazek będzie przełomem w produkcji układów scalonych.

Naukowcy z holenderskiego uniwersytetu w Delft ogłosili, że udało im się stworzyć tranzystor składający się z jednej cząsteczki. Dzięki temu rozmiar tranzystora wynosi zaledwie 1 nanometr. Istotną zaletą takiego tranzystora jest również fakt, że może on funkcjonować w temperaturze pokojowej. Dotychczas wszystkie urządzenia budowane na poziomie molekularnym wymagały do działania temperatur bliskich zera absolutnego. Jest to możliwe do uzyskania wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, przez co praktyczne wykorzystanie takich urządzeń stawało się niemożliwe.

Tranzystory stworzone przez holenderskich naukowców wykorzystują do zmiany swojego stanu (włączony/wyłączony) tylko jeden elektron. Inne tranzystory, do których tworzenia wykorzystano nanotechnologię wymagały do wykonania tej czynności co najmniej kilkuset elektronów.

Naukowcy z Delft twierdzą, że ich wynalazek pozwoli na stworzenie układów miliony razy szybszych od układów produkowanych obecnie, przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystujących je urządzeń do rozmiarów niedostrzegalnych dla ludzkiego oka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200