Przełom w architekturze PC!

Nadchodzą wielkie zmiany. Dawno nie mieliśmy do czynienia z jednoczesnym wprowadzaniem na rynek tylu istotnych nowości technologicznych co obecnie. Już wkrótce producenci komputerów i komponentów zaproponują odbiorcom nowe płyty główne z podstawkami procesorów LGA775, pamięci DDR2 oraz karty rozszerzeń z interfejsem PCI Express. Co ciekawe niektóre firmy, z Intelem na czele, są tak przekonane do wprowadzanych udoskonaleń, że bardzo trudno będzie wykorzystać aktualnie posiadane podzespoły do budowy nowego peceta. Na płytach głównych nie znajdziemy slotów AGP, a aktualnie dostępne procesory będziemy mogli wykorzystać jedynie jako element dekoracyjny.

Do wprowadzania nowości technologicznych wszyscy już przywykliśmy. Co miesiąc raczeni jesteśmy nowymi modelami procesorów, kart graficznych czy coraz szybszymi dyskami twardymi. Teraz mówimy jednak o szczególnym zjawisku, swego rodzaju przełomie technologicznym, który wyznacza kierunek rozwoju wielu kategorii sprzętu i oprogramowania na najbliższe lata.

Przełom w architekturze PC!

Procesor P4 z podstawką LGA775

Po pierwsze procesory

Intel to firma znana z tego, że nie bombarduje swoich klientów procesorami wyposażonymi w coraz to nowe podstawki. Wyjątkiem był bardzo krótki żywot Socket 423, które wkrótce po premierze zostało zamienione na Socket 478. Wcześniej bardzo długo obcowaliśmy z Socket 370, a aktualnie dominująca podstawką w procesorach

Przełom w architekturze PC!

Procesor P4 z podstawką LGA775 od spodu

(Intela jest Socket 478 (mają ją zarówno Celerony jak i P4). Zmiany technologiczne dotyczące konstrukcji procesorów wymusiły jednak na producencie zmianę łącznika procesora z płytą główną i tak oto doczekaliśmy się LGA775, które po raz pierwszy zobaczymy w modelach oznaczonych nową symboliką poczynając od Pentium 4 520 model 2,8 GHz) po P4 570 ( 3,8 GHz).

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

LGA775 pozwoli na tańszą produkcję układów w technologii 0,09 mikrona.

Chipsety jakich nie znamy

Największą nowością będą jednak nie procesory, a chipsety pozwalające na obsługę szeregu nowych technologii. Najciekawiej prezentują się chipsety Intela: i915G, i915P (Grantsdale) oraz i925X (Alderwood).

Trzy chipsety będą obsługiwały interfejs PCI Express, który adaptują już na szeroką skalę producenci kart graficznych. Karty te będą pracowały z interfejsem PCI Express 16x. Inne karty rozszerzeń, w rodzaju kart dźwiękowych czy tunerów telewizyjnych będziemy instalowali w gniazdach PCI Express 1x.

Przełom w architekturze PC!

Slot LGA775

PCI Express zastąpi wysłużony interfejs PCI, którego możliwości zostały już wyczerpane. Oferowany maksymalny transfer na poziomie 133 MB/s to wartość w dzisiejszych czasach niezadowalająca. PCI Express w swoim najsłabszym wydaniu 1x oferuje przepustowość 250 MB/s, a jeśli wziąć pod uwagę, że jest to interfejs dwukierunkowy to dysponujemy przepustowością 500 MB/s. PCI Express zdecydowanie zwiększy także możliwości tak z pozoru prozaiczne jak obsługa sieci gigabitowych, które przy aktualnych rozwiązaniach potrafiły skutecznie zapychać interfejs PCI.

Przełom w architekturze PC!

Gniazda PCI Express 1x

Wersja PCI Express 16x przeznaczona jest dla kart graficznych. AGP 8x z przepustowością na poziomie 2 GB/s jest w dzisiejszych czasach wystarczające. Patrząc jednak w przyszłość widać, że możliwości procesorów graficznych nie są w pełni wykorzystywane. PCI Express 16x oferuje przepustowość na poziomie 8 GB/s (po 4 GB w każdym kierunku). Płyty z chipsetami i925X oraz i915P będą posiadały sloty PCI Express 16, jednak zostaną pozbawione gniazd AGP 8x. Chipset i915G zostanie wyposażony w nowy zintegrowany rdzeń graficzny Graphics Media Accelerator 900. Chipsety będą współpracowały z nowym mostkiem południowym ICH6 i ICH6W. Układ ten będzie obsługiwał 4 napędy Serial ATA-150, 4 porty PCI Express 1x oraz co najciekawsze będzie posiadał zintegrowany kontroler sieci bezprzewodowych WiFi. Dołączone oprogramowanie pozwoli na przekształcenie peceta z takim chipsetem w maszynę pełniącą funkcję punktu dostępowego WiFi standardów "b" i "g".

Szybsze pamięci RAM

Przełom w architekturze PC!

Pamięci DDR2

Kolejną z nowości jest nowy rodzaj pamięci – DDR2. Wszystkie wspomniane chipsety będą go obsługiwały. Zaletami pamięci DDR2 jest możliwość taktowania ich z wyższymi częstotliwościami. Nie można także zapominać o ich mniejszych wymaganiach odnośnie zasilania. Pierwsze pamięci DDR2 będą pracowały z taktowaniem 533 MHz. Producenci pamięci są już gotowi na kolejny skok częstotliwościowy, czyli 667 MHz. Warto pamiętać, że chipset i925X będzie obsługiwał wyłącznie pamięci DDR2. Producenci płyt głównych z chipsetami i915P i G będą mogli wybrać, czy decydują się na zastosowanie slotów dla modułów DDR1 czy DDR2.

Przełom w architekturze PC!

Widoczny m.in,. Slot LGA775 oraz gniazdo graficzne PCIE 16x

RAID dla mas

Technologia RAID została przez Intela potraktowana ze szczególną uwagą. Z badań przeprowadzonych przez firmę wynika, że większość użytkowników jest zainteresowana zwiększeniem bezpieczeństwa przechowywanych danych, a jednym z najlepszych rozwiązań pozwalających na spełnienie wymogów klientów jest właśnie kontroler RAID, który stanie się standardem w nowych chipsetach. Intel ma zapewnić oprogramowanie, które będzie bardzo proste w obsłudze i pozwoli na skorzystanie z trybów RAID 0 (podział danych pomiędzy dwoma dyskami, pozwalający na zwiększenie wydajności) i 1 (zapis danych na dwóch dyskach jednocześnie, zwiększający bezpieczeństwo przechowywania danych). RAID w wydaniu Intela otrzymał też chwytliwą nazwę - Matrix. Kontrolery Intela pozwolą na obsługę funkcji NCQ, którą oferują najnowsze napędy Serial ATA.

Przełom w architekturze PC!

Referencyjna płyta główna Intela oparta na chipsecie i925X

Audio wysokiej jakości

Azalia to z kolei nowy kodek audio pozwalający na odsłuch muzyki przy wykorzystaniu 8 kanałów. Oferowane parametry to 24 bit/192 kHz, możliwe będzie także dekodowanie dźwięku zapisanego w standardach DD, DTS. Intel podpisał stosowne umowy z Dolby pozwalające m.in. na dekodowanie dźwięku przy wykorzystaniu algorytmów dekodera Dolby Pro Logic IIx (7.1 z materiału dwukanałowego). Kodek Azalia pozwoli także na kodowanie ścieżek do DD w czasie rzeczywistym oraz obsługę kilku strumieniu audio niezależnie.

Nie tylko Intel

Intel ma duży wpływ na szybkość przyjmowania nowości przez rynek, nie jest to jednak jedyna firma, która przygotowała produkty o których wspominamy powyżej. VIA ma już gotowy chipset PT890, który także obsługuje interfejs PCI Express oraz pamięci DDR2. Gotowy na nowe technologie jest także SiS. Pozostali producenci chipsetów: NVIDIA, ALI oraz ATI nie ukończyli jeszcze prac nad nowymi konstrukcjami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200