Przełom w architekturze PC!
-
- Juliusz Kornaszewski,
- 18.06.2004, godz. 14:22
Nadchodzą wielkie zmiany. Dawno nie mieliśmy do czynienia z jednoczesnym wprowadzaniem na rynek tylu istotnych nowości technologicznych co obecnie. Już wkrótce producenci komputerów i komponentów zaproponują odbiorcom nowe płyty główne z podstawkami procesorów LGA775, pamięci DDR2 oraz karty rozszerzeń z interfejsem PCI Express. Co ciekawe niektóre firmy, z Intelem na czele, są tak przekonane do wprowadzanych udoskonaleń, że bardzo trudno będzie wykorzystać aktualnie posiadane podzespoły do budowy nowego peceta. Na płytach głównych nie znajdziemy slotów AGP, a aktualnie dostępne procesory będziemy mogli wykorzystać jedynie jako element dekoracyjny.
Do wprowadzania nowości technologicznych wszyscy już przywykliśmy. Co miesiąc raczeni jesteśmy nowymi modelami procesorów, kart graficznych czy coraz szybszymi dyskami twardymi. Teraz mówimy jednak o szczególnym zjawisku, swego rodzaju przełomie technologicznym, który wyznacza kierunek rozwoju wielu kategorii sprzętu i oprogramowania na najbliższe lata.

Procesor P4 z podstawką LGA775
Intel to firma znana z tego, że nie bombarduje swoich klientów procesorami wyposażonymi w coraz to nowe podstawki. Wyjątkiem był bardzo krótki żywot Socket 423, które wkrótce po premierze zostało zamienione na Socket 478. Wcześniej bardzo długo obcowaliśmy z Socket 370, a aktualnie dominująca podstawką w procesorach
Procesor P4 z podstawką LGA775 od spodu
Zobacz również:
LGA775 pozwoli na tańszą produkcję układów w technologii 0,09 mikrona.
Chipsety jakich nie znamy
Największą nowością będą jednak nie procesory, a chipsety pozwalające na obsługę szeregu nowych technologii. Najciekawiej prezentują się chipsety Intela: i915G, i915P (Grantsdale) oraz i925X (Alderwood).
Trzy chipsety będą obsługiwały interfejs PCI Express, który adaptują już na szeroką skalę producenci kart graficznych. Karty te będą pracowały z interfejsem PCI Express 16x. Inne karty rozszerzeń, w rodzaju kart dźwiękowych czy tunerów telewizyjnych będziemy instalowali w gniazdach PCI Express 1x.

Slot LGA775

Gniazda PCI Express 1x
Szybsze pamięci RAM

Pamięci DDR2

Widoczny m.in,. Slot LGA775 oraz gniazdo graficzne PCIE 16x
Technologia RAID została przez Intela potraktowana ze szczególną uwagą. Z badań przeprowadzonych przez firmę wynika, że większość użytkowników jest zainteresowana zwiększeniem bezpieczeństwa przechowywanych danych, a jednym z najlepszych rozwiązań pozwalających na spełnienie wymogów klientów jest właśnie kontroler RAID, który stanie się standardem w nowych chipsetach. Intel ma zapewnić oprogramowanie, które będzie bardzo proste w obsłudze i pozwoli na skorzystanie z trybów RAID 0 (podział danych pomiędzy dwoma dyskami, pozwalający na zwiększenie wydajności) i 1 (zapis danych na dwóch dyskach jednocześnie, zwiększający bezpieczeństwo przechowywania danych). RAID w wydaniu Intela otrzymał też chwytliwą nazwę - Matrix. Kontrolery Intela pozwolą na obsługę funkcji NCQ, którą oferują najnowsze napędy Serial ATA.

Referencyjna płyta główna Intela oparta na chipsecie i925X
Azalia to z kolei nowy kodek audio pozwalający na odsłuch muzyki przy wykorzystaniu 8 kanałów. Oferowane parametry to 24 bit/192 kHz, możliwe będzie także dekodowanie dźwięku zapisanego w standardach DD, DTS. Intel podpisał stosowne umowy z Dolby pozwalające m.in. na dekodowanie dźwięku przy wykorzystaniu algorytmów dekodera Dolby Pro Logic IIx (7.1 z materiału dwukanałowego). Kodek Azalia pozwoli także na kodowanie ścieżek do DD w czasie rzeczywistym oraz obsługę kilku strumieniu audio niezależnie.
Nie tylko Intel
Intel ma duży wpływ na szybkość przyjmowania nowości przez rynek, nie jest to jednak jedyna firma, która przygotowała produkty o których wspominamy powyżej. VIA ma już gotowy chipset PT890, który także obsługuje interfejs PCI Express oraz pamięci DDR2. Gotowy na nowe technologie jest także SiS. Pozostali producenci chipsetów: NVIDIA, ALI oraz ATI nie ukończyli jeszcze prac nad nowymi konstrukcjami.