Przełamanie kolejnej bariery

Specyfikacja ATA-6 przesuwa barierę pojemności dysków do 144 tys. terabajtów.

Specyfikacja ATA-6 przesuwa barierę pojemności dysków do 144 tys. terabajtów.

Maxtor obwieścił przełamanie bariery pojemności dysków ATA, która wynosi obecnie 137 GB. Opracowana przez firmę specyfikacja ATA-6 umożliwi obsługę pojedynczych dysków twardych o pojemności sięgającej 144 PB (petabajtów). ATA-6 przyjęta już została przez organizację ANSI jako wstępna wersja nowego standardu. Tak znaczące zwiększenie pojemności dysków będzie możliwe dzięki dwóm istotnym modyfikacjom: rozszerzeniu długości adresowania do 48 bitów (dotychczas standard ATA wykorzystywał 28 bitów) oraz zwiększeniu maksymalnej liczby danych, która może być przesyłana przy wykorzystaniu jednego rozkazu sterującego ze 131 KB (256 sektorów) do 33 MB (65 tys. sektorów).

Najważniejszy przy tym jest fakt, że specyfikacja ATA-6 zachowuje jednocześnie zgodność ze starszą wersją standardu ATA, umożliwiając obsługę dysków wykorzystujących 28-bitowy system adresowania. Równocześnie ATA-6 staje się konkurencją dla stosowanego w stacjach roboczych i serwerach interfejsu SCSI , który wykorzystuje adresy 32-bitowe i obsługuje dyski o pojemności do 2,1 TB.

Dla kogo taka pojemność?

Według zapowiedzi producentów, praktyczna implementacja standardu ATA-6 jest kwestią najbliższych miesięcy. Wprowadzenie dysków o pojemności 80-100 GB już zapowiedziały m.in. Seagate, Maxtor i Western Digital. Są tonapędy o gęstości zapisu do 40 GB na pojedynczym talerzu. Ponieważ w typowych seriach dysków ATA z reguły znajdują się modele zawierające 1-4 talerzy, oznacza to, że obecnie nie ma przeszkód technicznych w szybkim wprowadzeniu na rynek napędów o pojemności do 160 GB. Dotychczasowa specyfikacja interfejsu ATA, ograniczająca możliwą do obsługi pojemność do 137 GB, powodowała, że produkcja takich napędów mijała się z celem.

Z drugiej strony, większość użytkowników komputerów nie potrzebuje obecnie dysków o pojemnościach liczonych w setkach gigabajtów. Komputery PC z interfejsami i dyskami ATA-6 mogą być atrakcyjną ofertą przede wszystkim dla miłośników lub grafiki. Producenci dysków liczą na rozwój rynku cyfrowej telewizji, gdzie napędy o dużej pojemności mogą znaleźć masowe zastosowania w przystawkach internetowych lub odbiornikach TV (zapis nie skompresowanego filmu wideo wymaga ok. 13 GB/godz.).

Niezbędny upgrade BIOS i systemu operacyjnego

Implementacja standardu ATA-6 wymaga nie tylko modyfikacji elektronicznych układów interfejsów dysku, lecz także odpowiednich zmian w systemach operacyjnych, kontrolerach BIOS i sterownikach kontrolerów w chipsetach. Dopiero wówczas możliwe będzie wykorzystanie nowej generacji napędów i przełamanie bariery 137 GB.

Przedstawiciele Maxtor zapewniają, że zostały już opracowane odpowiednie sterowniki dla Linuxa. Mimo że Microsoft i Apple wyraziły wsparcie dla ATA-6, to nie wiadomo kiedy odpowiednie zmiany zostaną wprowadzone do Windows i Mac OS. Z kolei przedstawiciele VIA Technologies podkreślają, że choć implementacja ATA-6 nie będzie wymagać zmian w architekturze płyt głównych i okablowaniu, to upgrade niektórych starszych wersji systemów BIOS nie będzie możliwy.


TOP 200