Przełączniki z antywirusem

Mechanizmy bezpieczeństwa wbudowywane w przełączniki stają się coraz częściej dla użytkowników równie ważną cechą co szybkość czy liczba portów. Nie ma się czemu dziwić biorąc pod uwagę fakt, że włamania do sieci LAN przybierają cały czas na sile.

Administratorzy sieci poszukują coraz częściej przełączników, które oferują dodatkowe rozwiązania, takie jak wychwytywanie wirusów i poddawanie je kwarantannie czy gotowe reguły postępowania inicjowane w przypadku wykrycia zagrożenia. Produkty takie ma już w swojej ofercie, lub przygotowuje, wiele firm, w tym Alcatel, Cisco i Enterasys.

I tak np. Alcatel zaprezentuje w lipcu firmową technologię Automated Quarantine Engine, która współpracuje z systemami IDS (Intrusion-Detection System; system wykrywający włamania), chroniąc w ten sposób komputery podłączone do przełącznika przed wirusami. Kluczową rolę odgrywa tu oprogramowanie Sygate. Rozwiązanie polega na tym, że agent Sygate rezyduje na stałe w pamięci pecetów i komunikuje się stale z przełącznikami OmniVista pracującymi w sieci LAN.

Zobacz również:

Cisco informuje, że latem br. wyposaży swoje przełączniki Catalyst w opcje, które będą chronić sieć przez wirusami i uodpornią ją na ataki typu Distributed Denial-of-Service (DoS). Będą to opcje oparte na technologii opracowanej przez firmę Riverhead Networks, którą Cisco ostatnio wykupił.

Niezależnie od tego Cisco nawiązał też współpracę z firmami Network Associates, Symantec i (producenci oprogramowania antywirusowego), chcąc opracować podobny system ochrony sieci jaki zaprojektował Alcatel. Pierwszym efektem tej współpracy ma być oprogramowanie Network Admission Control.

Firma Enterasys wprowadziła natomiast ostatnio do swoich produktów rozwiązanie noszące nazwę Automated Security Manager, dzięki któremu administrator może kontrolować mechanizmy ochrony wbudowane w przełącznik, posługując się określonymi zasadami postępowania. I ostatnia nowość firmy Enterasys - kolejna wersja oprogramowania zarządzającego przełącznikiem, które rozpoznaje wirusy i poddaje je kwarantannie, wykorzystując do tego celu nowatorskie rozwiązania.


TOP 200