Przełączniki z Windows NT

Już wkrótce Fore Systems zaprezentuje przełączniki ATM, wzbogacone o innowacyjne rozwiązania Berkeley Networks.

Już wkrótce Fore Systems zaprezentuje przełączniki ATM, wzbogacone o innowacyjne rozwiązania Berkeley Networks.

Niewielką firmę Berkeley Networks, znaną przede wszystkim dzięki innowacyjnej technologii produkcji przełączników sieciowych, pracujących na bazie systemu operacyjnego Windows NT, przejął za 250 mln USD potentat sieciowy Fore Systems. Dzięki tej transakcji oferta Fore Systems, na którą składają się przede wszystkim produkty pracujące w standardzie ATM i Ethernet, będzie wzbogacona o przełączniki Ethernet działające z szybkością 1 Gb/s.

Kluczowy produkt Berkeley, rodzina przełączników Exponent, potrafi przetwarzać do 70 mln pakietów/s, a przepustowość ich wewnętrznej magistrali wynosi 48 Gb/s. Podstawowym produktem w ofercie Berkeley jest przełącznik sieci szkieletowej o nazwie e8, który może być wyposażony w 48 portów Gigabit Ethernet lub do 384 portów Fast Ethernet. Jego poprzednik - model e4 oferuje 24 porty gigabitowe lub 192 porty o przepustowości 100 Mb/s.

Inteligentne przełączanie

Szybkość przełączników Berkeley Networks to tylko jeden z ich atutów - kolejnym jest praca pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT. Pozwala to bowiem łatwo wzbogacać przełączniki o dodatkowe funkcje, np. możliwość filtrowania ruchu sieciowego, stosowania priorytetów użytkowników, a także priorytetów transmisji danych w zależności od aplikacji, które je zainicjowały. Już obecnie z przełącznikami Berkeley są oferowane pierwsze aplikacje, wykorzystujące możliwość integracji z wbudowanym w nie systemem Windows NT. Przykładem jest tu np. firewall firmy CheckPoint, który może pracować bezpośrednio na poziomie przełącznika i "cenzurować" nie tylko wychodzące i wchodzące do niego pakiety ze strony łączy WAN-owskich, ale także tworzyć nowe strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi portami lub grupami portów tego samego przełącznika.

Korzyści dla Fore

Fore Systems już obecnie jest producentem faworyzowanym przez Microsoft, jeśli chodzi o sprzęt ATM. Urządzenia tej firmy stanowią trzon sieci Microsoftu, a karty sieciowe ATM produkowane przez Fore Systems są jedynym produktem oficjalnie zalecanym przez Microsoft do budowania systemów telewizji on-demand z wykorzystaniem oprogramowania Microsoft NetShow Theater Server.

Przedstawiciele Fore Systems zapewniają, że już dostępne w sprzęcie Berkeley Networks funkcje i stwarzane przez nie możliwości będą zaimportowane do produktów ATM Fore. Strategią firmy jest bowiem dostarczanie klientom inteligentnych sieci, które będą w pełni integrować się z wykorzystywanym przez nich oprogramowaniem systemowym Microsoftu. Ułatwić ma to zarządzanie siecią, a także wprowadzanie do niej zaawansowanych zasad przełączania pakietów, nie ograniczających się wyłącznie do reguł zdefiniowanych w oprogramowaniu systemowym przełączników.

Premiera pierwszych produktów ATM, będących wynikiem integracji technologii obu firm, jest planowana na I kwartał przyszłego roku. W późniejszym terminie Fore planuje wprowadzić zmodyfikowaną wersję oprogramowania ForeView Network Management Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200