Przełączniki i centrale IP PBX na topie

Według Dell'Oro Group trzeci kwartał br. upłynął pod zdecydowanym wzrostem zapotrzebowania na przełączniki ethernetowe i centrale IP PBX (wdrożenia VoIP). Przychody ze światowej sprzedaży przełączników przekroczyły w badanym okresie 4 mld USD, a inwestycje w nowoczesne platformy VoIP będą już niedługo jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku sieciowego.

Analitycy Dell'Oro zauważyli wzrost popytu nie tylko na najprostsze przełączniki ethernetowe, ale również na urządzenia wyższych warstw ISO/OSI (4-7), wyposażone w zasilanie PoE (Power over Ethernet)i porty FE (Fast Ethernet), GE (Gigabit Ethernet). Przychody ze sprzedaży tych produktów wyniosły w III kw. br. 4,3 mld USD, a liderem zestawienia został koncern Cisco Systems. Kolejne miejsca zajęli: HP ProCurve, Nortel, Foundry i 3Com.

W analizowanym okresie nie tylko przełączniki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Popyt na nowoczesne centrale IP PBX, dzięki którym firmy mogą wprowadzać na szerszą skalę telefonię internetową (VoIP), wzrósł o 10 proc. Według ekspertów Dell'Oro w przyszłym roku będzie to najszybciej rozwijający się segment produktów sieciowych. Centrale IP PBX będą także w szybszym tempie wypierać tradycyjne rozwiązania PBX. Wśród dostawców rozwiązań IP dla rynków korporacyjnych mocną pozycję zajęli w III kw. br. koncerny Avaya i Cisco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200