Przełączniki dla centrów danych

Producenci przełączników LAN wprowadzają na rynek nowe produkty, które dzięki zastosowaniu specjalnych technologii mogą obsługiwać aplikacje uruchamiane w centrach danych. Są to aplikacje używane do wirtualizowania zasobów, obsługiwania dużych grup roboczych, wspierające zunifikowaną komunikację czy aplikacje przesyłające w czasie rzeczywistym pakiety wideo, które muszą mieć do dyspozycji szybkie połączenia sieciowe. A oto przegląd takich nowości zaprezentowanych ostatnio przez cztery firmy: Cisco, Juniper, Force10 i ConSentry

Wśród nowych produktów wprowadzonych w ostatnim czasie na rynek znajdują się często moduły wspierające połączenia Ethernet 10 Gb/s, porty wspierające technologię PoE oraz rozwiązania świadczące określone usługi sieciowe. Dell'Oro Group zwraca uwagę na fakt, że jednym z istotnych czynników, dzięki którym obroty na rynku przełączników Ethernet rosną ostatnio dynamicznie, jest technologia PoE.

Zacznijmy od firmy Cisco. Jej najnowszy produkt to super-wydajny przełącznik Nexus 7000, któremu firma nadała kodową nazwę DC3. Nexus 7000 to pierwszy przełącznik należący do nowej linii urządzeń zaprojektowanych z myślą o obsługiwaniu dużych centrów danych i połączeń Ethernet 10 Gb/s.

Zobacz również:

  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a
  • Cyberobrona? Mamy w planach
Przełączniki dla centrów danych

Nexus 7000

Specjaliści twierdzą, że jest to najważniejsza premiera Cisco od 2004 roku, gdy firma zaprezentowała routery linii CSR (Carrier Routing System). Przełącznik Nexus powstawał cztery lata, pracowało nad nim 578 inżynierów i kosztował 250 mln USD. W rozwiązaniu zastosowano ponad 1500 opatentowanych przez Cisco technologii.

Cisco podkreśla, że przełącznik Nexus 7000 nie jest następcą przełącznika Catalyst 6500, który będzie produkowany do 2012 r. Nexus 7000 to nowatorskie rozwiązanie produkowane w dwóch wersjach: jako obudowa zawierająca 10 gniazd lub 18 gniazd. Całkowita wydajność przełącznika wynosi 15 Tb/s. Urządzenie może w maks. konfiguracji obsługiwać aż 512 połączeń Ethernet 10 Gb/s i zostało tak zaprojektowane, aby mogło w przyszłości obsługiwać połączenia Ethernet pracujące z szybkościami 40 i 100 Gb/s. Cisco zapowiada, że w przyszłości przełącznik wspierać będzie zunifikowane interfejsy Fibre Channel over Ethernet I/O.

Nexus pracuje pod kontrolą modularnego systemu operacyjnego NX-OS. Jest to oprogramowanie oparte na Linuksie, integrujące funkcjonalności oferowane wcześniej przez dwa produkty: system operacyjny SAN OS i system IOS. Przełącznik Nexus 7000 kosztuje od 75 tys. USD i pojawi się oficjalnie na rynku w drugim kwartale br.

Jednym z głównych rywali Cisco na rynku rozwiązań klasy enterprise jest Juniper. Firma wprowadziła do swojej oferty całą gamę urządzeń (przełączniki do obsługi obrzeży sieci LAN, przełączniki do instalowania w rdzeniach sieci LAN oraz wydajne przełączniki do obsługiwania centrów danych) oparte na firmowym układzie scalonym ASIC noszącym nazwę Hurricane. Są to wszystko przełączniki linii EX z wbudowanym systemem NAC (ochrona sieci).

Juniper oferuje trzy linie przełączników EX. Linia 3200 to przełączniki o stałej konfiguracji (24 lub 48 portów Ethernet 10/100/1000, wszystkie wspierające technologię PoE). Urządzenia zawierają również porty uplink Ethernet 10 Gb/s.

Przełączniki dla centrów danych

Przełączniki EX

Przełączniki linii 4200 mają budowę modularną, większą wydajność (nadają się do obsługiwania centrów danych) i można je łączyć w wieże. Przełączniki linii 8200 zaprojektowano a myślą o instalowaniu w rdzeniach dużych sieci LAN. Dostępne są dwa modele przełącznika: w wersji z ośmioma gniazdami (1,6 Tb/s) i w wersji z szesnastoma gniazdami (3,2 Tb/s). Przełączniki linii 3200 i 4200 wejdą na rynek w marcu br., a przełączniki linii 4800 pojawią się w drugiej połowie 2008 r.

Firma Force10 chce również umocnić swoją pozycję na rynku rozwiązań enterprise, prezentując przełącznik o nazwie C150. Urządzenie zawiera cztery gniazda i może obsługiwać 192 połączenia gigabitowe i 32 połączenia Ethernet 10 Gb/s. Wszystkie porty gigabitowe przełącznika C150 wspierają technologię PoE (dostarczając urządzeniom sieciowym moc o wielkości 15,4 W). Każde z czterech gniazd przełącznika może obsługiwać pakiety z szybkością 96 Gb/s.

Przełączniki dla centrów danych

Force10 C150

Razem z przełącznikiem C150 firma Force10 zaprezentowała nowy moduł zawierający osiem portów Ethernet 10 Gb/s. Dlatego przełącznik C300 może teraz obsługiwać 64 połączenia Ethernet 10 Gb/s, a przełącznik C150 32 takie połączenia.

Przełącznik C150 kosztuje 16 500 USD, a ośmioportowa karta (Ethernet 10 G/s) została wyceniona na 16 000 USD.

Jednocześnie firma Force10 informuje, że system operacyjny FTOS może obecnie zarządzać jej wszystkimi przełącznikami i routerami (urządzenia linii E, C i S).

Aby system operacyjny FTOS mógł zarządzać przełącznikami linii C i S firma musiała opracować warstwę abstrakcji HAL (Hardware Abstraction Layer; oprogramowanie oparte na kodzie FreeBSD).

Czas na zaprezentowanie nowości firmy ConSentry, znanej do tej pory z produkcji rozwiązań NAC. ConSentry zaprezentowała bezpieczne przełączniki linii LANShield oparte na zupełnie nowej architekturze, której nadała nazwę Intelligent Switching.

ConSentry twierdzi, że jej podejście do kwestii bezpieczeństwa jest inne niż w przypadku tradycyjnych architektur, które bazują na adresach IP, warstwie 3 i 4, wirtualnych sieciach LAN oraz listach dostępu ACL, nie biorąc pod uwagę innych czynników (ról użytkowników, urządzeń, aplikacji i relacjach, jakie zachodzą między nimi).

Przełączniki dla centrów danych

ConSentry 4048

ConSentry informuje, że architektura Intelligent Switching integruje w ramach jednej platformy wiele funkcjonalności: opcje Quality of Service realizowane w warstwie siódmej modelu OSI, możliwość kontrolowania aplikacji webowych i aplikacji instant messaging, pełny przegląd sieci LAN (użytkownicy, pełnione przez nich role, serwery, pliki), możliwość odzyskiwania urządzeń i innych elementów wchodzących w skład sieci, pełna gama opcji zapewniających bezpieczeństwo sieci i pracujących w niej aplikacji.

Przełączniki LANShield oparte na architekturze Intelligent Switching kosztują od 6995 USD. Firma oferuje dwa modele przełącznika: CS4048 i CS4024.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200